A kormányalakítással megbízott endokrinológus - aki eddig nem foglalkozott politikával - beszédében rámutatott: fejlesztésekre van szükség Szerbiában, elsősorban a gazdaság, az egészségügy és az oktatás terén.
Az öt hónapja tartó diáktüntetésre reagálva közölte: senkinek nem lehet több joga a másiknál, és senki sem korlátozhatja mások jogait, az intézményeknek működniük kell, nem szabad őket ebben akadályozni. Djuro Macut kitért arra, hogy az egyetemistáknak vissza kell térniük a tantermekbe, és párbeszédre van szükség a hallgatók, a tanárok, az egyetemek és a kormány között.
Az egyetemisták november óta tiltakoznak. A tüntetések azt követően kezdődtek, hogy november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője, 16 ember halálát okozva. A hallgatók követelései között szerepel a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása, a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala, az elmúlt hónapokban a tüntetőkre támadók felelősségre vonása, a tiltakozások miatt őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedése, valamint a felsőoktatásra szánt költségvetési keret 20 százalékos növelése.
A kormány szerint már teljesültek a követelések, a diákok szerint viszont nem így van.
A történtekért felelősséget vállalt Újvidék polgármestere és a miniszterelnök: Milan Djuric és Milos Vucevic január végén jelentette be lemondását. A miniszterelnök lemondását a parlament március 19-én fogadta el, a parlamentben ezért folyik vita az új miniszterelnökről és a kormányról.
Macut beszédében kiemelte, hogy
Szerbia elkötelezett marad az európai integráció mellett, de nem adja fel jó kapcsolatait hagyományos partnereivel sem. Közölte, hogy nemcsak a szomszédos országokkal, hanem az országban élő nemzeti kisebbséggel is jó viszonyt kíván ápolni. Külön kitért a tíz éve kiemelkedően jó magyar-szerb kapcsolatokra, amelyeknek a gyümölcse a véleménye szerint most érik be.
Hozzátette: a kormány és ő maga is az alkotmány betartásán dolgozik, és az alaptörvény kulcsfontosságú része, hogy Koszovó és a Vajdaság Szerbia elválaszthatatlan része, így ezen területek megőrzése is a kormány kiemelt feladata lesz. Mint mondta, kihívásokkal néznek szembe Koszovó ügyében, az ott élő szerbek jogainak és biztonságának a védelme azonban Belgrád feladata is.
Djuro Macut bemutatta leendő kormányának tagjait is. Az előző, Milos Vucevic vezette kabinet mintegy felét "cserélte le" az új miniszterelnök, aki szerint kiváló emberek kerülnek a tárcák élére.
Az új szerb kormányt a parlamentnek április 18-ig kell megválasztania, ellenkező esetben előrehozott választást kell tartani Szerbiában.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!