A Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának éléről hét év után távozó diplomata aláhúzta: ezt a folyamatot mindenképpen fenn kell tartani, és arra kell törekedni, hogy az életkörülmények folyamatosan javuljanak, a fiatalok szülőföldjükön maradjanak, és ott tervezzenek jövőt. "Azt gondolom, hogy bizakodhatunk, hiszen az alapok erősek: kiépült egy erős intézményrendszer, gyarapodott a közösségi vagyon, a globálisan, különösen Európában zajló értékrendi vita pedig nem tudott ide begyűrűzni, mondhatni, a közösség lelkiállapota is stabil" - fogalmazott a Székelyhon.ro-nak Tóth László.
A marosvásárhelyi születésű diplomata közölte: a főkonzulátus élén eltöltött hét év egyik legmarkánsabb tapasztalata számára az anyaországi és székelyföldi magyarság közötti kapcsolatok kiszélesedése és elmélyülése, amit rendkívül fontosnak tart. "Ebből a főkonzulátus is kivette részét, számos kulturális vagy sporteseményt rendeztünk, nemzeti vagy egyházi ünnepeinken pedig igyekeztünk minél jobban bekapcsolódni az eseményekbe, a magyar állam képviseleteként megjelenni és együtt lenni" - mondta, hozzátéve, hogy a jelentősebb kulturális, közösségi események ma már elképzelhetetlenek a főkonzulátus aktív részvétele nélkül.
Kitért arra is, hogy a főkonzulátus tevékenységének fókuszában az elmúlt években az egyszerűsített honosítás és az ahhoz kapcsolódó feladatok voltak, mivel az évek múltával természetszerűen nőtt a székelyföldi magyar állampolgárok száma, akik a magyar állampolgársághoz kötődő ügyeiket a főkonzulátuson intézik. "Igyekeztünk számukra barátságos környezetet biztosítani, ami pedig magát az ügyintézést illeti, sokat léptünk előre, hiszen a magyar közigazgatás jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, a folyamatok sokat egyszerűsödtek, és ez a főkonzulátusi ügyintézésben is meglátszott" - fogalmazott Tóth László.
Örömteli fejleménynek nevezte, hogy évről évre nőtt a főkonzulátushoz fordulók száma, hiszen ez azt mutatja, hogy a székelyföldi magyarság és a magyar állam közötti közjogi kötelék is szorosabbra fűződött. Kifejtette, a főkonzulátus munkaközössége stabil maradt, kiegyensúlyozott, magas színvonalú munkát végzett, amit külön megköszönt kollégáinak.
A Csíkszeredából távozó diplomata - mint elmondta - ősztől a Kárpát-medencei magyarsággal, az anyaország és a külhoni magyar közösségek kapcsolatával foglalkozva folytatja a munkát.
A csíkszeredai főkonzuli kerülethez a három székelyföldi megye - Hargita, Kovászna és Maros - mellett a moldvai Bákó, Neamt, Szucsáva és Botosani megye tartozik.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!