Újgenerációs harci repülőgép kifejlesztéséről írt alá megállapodást a brit, az olasz és a japán kormány

Külföld, 2023.12.14

Újgenerációs harci repülőgép közös kifejlesztéséről írt alá megállapodást a brit, az olasz és a japán kormány.

A londoni védelmi minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint a Global Combat Air Programme (GCAP) nevű kezdeményezés célja egy új, "lopakodó" technológiával és egyéb élenjáró műszaki megoldásokkal készülő szuperszonikus katonai repülőgéptípus kifejlesztése.

A tervek szerint a gép 2035-ig hadrendbe áll.

A minisztérium közölte: a géptípushoz tervezett újgenerációs technológiai megoldások között szerepel egy olyan fedélzeti radar, amely a jelenlegi rendszereknél tízezerszer nagyobb adatmennyiség gyűjtésére alkalmas.

A GCAP-program központja Nagy-Britanniában lesz, és a fejlesztésben a brit hadiipari szektor olyan óriáscégei vesznek részt, mint a BAE Systems, a Rolls-Royce, a rakétarendszerek fejlesztésére és gyártására szakosodott európai MBDA konzorcium brit érdekeltsége, valamint a Leonardo nevű védelmi és repülőgépipari cégcsoport nagy-britanniai részlege.

A GCAP-program tervét éppen egy éve, tavaly decemberben hirdette meg Rishi Sunak brit miniszterelnök. A londoni kormányfői hivatal akkori tájékoztatása szerint az újonnan kifejlesztendő harci repülőgép a brit királyi légierő (RAF) kötelékében immár két évtizede hadrendben álló Typhoon repülőgépeket váltja majd fel.

A PricewaterhouseCoopers üzleti tanácsadó cégcsoport az új harci repülőgép tervének bejelentéséhez fűzött elemzésében azt valószínűsítette, hogy a program Nagy-Britanniában évente átlagosan 21 ezer munkahely fenntartásához járul hozzá, és 2050-ig 26,2 milliárd fonttal (11 600 milliárd forinttal) gyarapítja a brit hazai összterméket (GDP).

A brit kormány az idén külön kétoldalú védelmi együttműködési megállapodást is kötött Japánnal.

Az egyezmény lehetővé teszi a két ország számára fegyveres erőik állomásoztatását egymás területén, lehetőséget teremtve az eddigieknél nagyobb kiterjedésű, összetettebb hadgyakorlatok közös tervezésére és kivitelezésére.

Nagy-Britannia az első európai ország, amellyel Japán ilyen típusú, egymás területéhez viszonos hozzáférést biztosító védelmi együttműködési megállapodást kötött.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!