Uniós biztos: az EU szakpolitikáit és intézményi kereteit az új geopolitikai valóságra kell szabni

Külföld hírek, 2023.11.21

Biztosítani kell, hogy az Európai Unió szakpolitikái és intézményi keretei az új geopolitikai valóságra legyenek szabva, azaz készen álljon szembenézni a jövő kihívásaival - jelentette ki az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős biztosa Strasbourgban kedden.

Maros Sefcovic az Európai Parlament plenáris ülésének az uniós szerződések módosítására irányuló javaslatokról tartott vitáján közölte: az elmúlt időszakok válságainak megoldásai megmutatták, hogy a jelenlegi uniós szerződések biztosította kereteknek vannak bizonyos korlátai.

Kiemelte: az EU előtt álló következő legnagyobb politikai prioritás a bővítés, amely sikere esetén serkentheti a haladást és az előrelépést, továbbá "kiterjeszti és elmélyíti" az Európai Uniót.

"Biztosítani kell, hogy az EU szakpolitikái és intézményi keretei az új geopolitikai valóságra legyenek szabva, azaz készen álljon szembenézni a jövő kihívásaival" - fogalmazott.

Át kell tekinteni, milyen reformokra van szükség ahhoz, hogy az EU felkészüljön a következő bővítési fordulóra, de világossá kell tenni, hogy nem várható meg a szerződések módosítása az EU-bővítés előtt - szögezte le az uniós biztos.

Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a vita során elhangzott felszólalásában hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament szerződésbe bújtatott alkotmányt szeretne. Az új rendelkezések döntő többsége az európai intézmények és elsősorban az Európai Parlament hatáskörét növelné, és a kis és közepes méretű tagországok jogosultságait csökkentené - figyelmeztetett.

Magyarország olyan európai integráció sikerességében hisz, amelyben az unió valamennyi tagállamának felhatalmazása és ellenőrzése mellett cselekszik, és nem fordítva - szögezte le.

"A tagállamok polgárai erős államokat és erős Európát akarnak. Amennyiben csökkentjük a tagállamok jogosítványait, úgy Európát is gyöngítjük" - fogalmazott.

A nyugat-balkáni bővítés fontos, de ez nem szolgálhat ürügyként ahhoz, hogy kétségbe vonható legyen a tagállamok egyenjogúsága - mondta Trócsányi László.

Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt mondta, a jelen kihívásaira nem elégségesek a tagállami válaszok, uniós fellépésre van szükség. Szavai szerint azért szükséges a szerződések megfelelő pontjainak megváltoztatása, hogy az Európai Unió egyebek mellett dinamikussá váljon, gyors döntéshozatalra legyen képes megfelelő finanszírozással saját bevételekkel, és egységesen tudjon fellépni a klímakérdésekben.

A nemzeti szuverenitást szorgalmazó szélsőjobb gyenge Európát akar, ahol a polgárok nem tudnak beleszólni a döntéshozatalba. Nem akarunk ilyen Európát - tette hozzá felszólalásában Cseh Katalin.

Vincze Loránt, a Romániai Magyarok Demokratikus Szövetségének (RMDSZ) EP-képviselője felszólalásában hangsúlyozta, a javaslattevők uniós reformot akarnak, melynek egyik célja, hogy képes legyen megfelelni az új tagországok befogadásának. A javaslatok azonban egy "precíziós műtét helyett amputációhoz" hasonlítanak, megszüntetnék ugyanis a döntéshozatali egyhangúságot bizonyos fontos területeket érintően. A szerződésekben rögzített egyhangúság nem akadályoz semmiféle értelmes lépést, ha arra megvan a politikai akarat - szögezte le.

Kijelentette: a konszenzus erejét nem szabad aláásni, nem szabad, hogy a többségi döntések mindenáron a kisebbekre legyenek erőltetve. Noha az egyhangúság lassúvá teszi a törvényhozást, ez a demokratikus eljárás - húzta alá. Szavai szerint egy ilyen javaslat elfogadása a tagállami szuverenitást csorbítaná és központosítást eredményezne, melynek nem szabad öncélúvá válnia, és csak akkor elfogadható, ha az minden polgár érdekét szolgálja - tette hozzá felszólalásában Vincze Loránt.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!