Az Európai Parlament plenáris ülésének a demokratikus médiához, köztük a Szabad Európa Rádióhoz és a Szabadság Rádióhoz való hozzáférés biztosítása címmel tartott vitáján Marta Kos hangsúlyozta: 70 éven keresztül a Szabad Európa Rádió és a Szabadság Rádió pontosan azt tették, amit a nevük jelentett: a szabad Európáról, illetve a szabadság erejéről beszéltek. Reményt tápláltak az érintettek számára, híreket szolgáltatva olyan országokban, ahol cenzúrázták a sajtót - mondta.
Megfogalmazása szerint a Szabad Európa Rádiónak nyújtott amerikai támogatás szintén a reményt táplálta. Az Egyesült Államok támogatása a szabadságért folytatott harc része volt, viszont - vélte Kos - a világ egyre kevésbé foglalkozik a szabadsággal.
Még a legerősebb demokratikus államok sem képesek szavatolni a szabadságot és a jólétet az emberek számára, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak - hívta fel a figyelmet.
Szavai szerint az Egyesült Államok azon döntése, hogy megvonja a támogatását a Szabad Európa Rádiótól, a médium fennmaradását veszélyezteti. Márpedig Szabad Európa Rádió és Szabadság Rádió fennmaradása nagyon fontos - hangoztatta.
Közölte továbbá, hogy az Európai Uniónak sokkal több támogatást kell biztosítania a veszélyben lévő újságírók számára. Fel kell szólítania a tagállamokat arra, hogy támogassák a független újságírókat - jelentette ki.
Kiemelte továbbá, hogy a szabad média mellett kritikus olvasókra és független gondolkodókra van szükség, ezek hiányában ugyanis a hazugság szabadon terjedhet, az igazság pedig elsikkad. Egy szabad liberális társadalomban nem szabad hagyni, hogy ez megtörténjen - jelentette ki.
A szabad sajtó soha nem adott, azt nagyon könnyen el lehet veszteni. A szabad sajtóért küzdeni kell nap mint nap - zárta gondolatait az Európai Bizottság bővítésért felelős biztosa.
Dömötör Csaba, a Fidesz Európai Parlamenti (EP-) képviselője felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós parlamentben azt mondják: azon múlik a sajtószabadság, hogy az EU átvállalja-e a Szabad Európa Rádió finanszírozását. Egy olyan médiumét, amely eddig 90 százalékban az amerikai demokrata kormányzat pénzéből élt.
"Vajon mennyire független az a médium, mely 90 százalékban politikai támogatástól függ, és rögtön a megszűnés fenyegeti, ha nem kapja meg a havi összeget a tengerentúlról, hát semennyire!"
- fogalmazott.
"Miért akarják átvenni azt a demokrata politikát, amelyik Amerikában megbukott?" - tette fel a kérdést a fideszes EP-képviselő. Közölte: Amerikában kirúgják a tényellenőröket, az Európai Bizottság pedig tovább akarja bővíteni a cenzorrendszert.
Elmondta: az elmúlt hetekben többször is kérdéseket intéztek az Európai Bizottsághoz arról, nyilvánosságra hozzák-e vajon, hogy kik a tényellenőrök, és milyen módszertan alapján dolgoznak. Hallgatás volt a válasz - tájékoztatott Dömötör Csaba.
"Ha szeretnének valamit tenni a sajtószabadságért, akkor ne a cenzúrát erősítsék, és ne csak liberális médiumokat támogassanak, és leginkább hozzák nyilvánosságra a szerződéseket" - tette hozzá beszédében az Fidesz EP-képviselője.
Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában aggasztónak nevezte, hogy veszélybe került a Szabad Európa Rádió léte, mert Amerika megvonja tőle a támogatását.
Szavai szerint "ennek a magyar kormány örülhet", hiszen - mint mondta - kiemelt célja, hogy elnémítsa a független sajtót.
"Magyarország példáján láthatjuk, mire képes ez a logika. A Fidesz-propaganda teljesen uralja a hazai médiát, hazugságokat terjeszt, félelmet kelt, abszurdabbnál abszurdabb törvényekkel próbálja megállítani a növekvő ellenzéket, aminek nem hagy teret a médiában sem. Mi azonban a Tiszánál azt hisszük, hogy a szabad sajtó minden demokrácia alapja, és ezt Orbán Viktor is kénytelen lesz tudomásul venni legkésőbb 2026-ban, amikor a Tisza kormányra kerül" - tette hozzá felszólalásában a Tisza Párt politikusa.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!