Kereki Sándor kamaszkorában, a hatvanas évek végén kezdte el fényképezni a fővárost a nyolcvanas évek elejéig. A fiatal amatőr fotográfus szűk pár év alatt készített képein a nagyvárosi ember élete elevenedik meg - olvasható Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
Két évvel ezelőtt fedezték fel Kereki-életművet, amikor képei a Fortenpanhoz kerültek. A fotós fiatalon véghezvitt és korán lezárt munkássága a magyar fotográfia történetének fontos eredménye, amelynek a szakma kánonjában van a helye - mutatnak rá a tájékoztatóban.
Ha az 1970-es években Magyarországon létezett volna a "street photography" elnevezés, annak Kereki kiemelkedő hazai úttörője lenne - idézi a tájékoztató Petrányi Zsolt művészettörténészt, a Magyar Nemzeti Galéria jelenkori gyűjteményének vezetőjét, aki szerint Kereki a korabeli hazai fotóművészeti felfogást messze túlhaladva örökítette meg a városi életet.
A február 4-ig nyitva tartó életműkiállítással párhuzamosan megjelent a Kereki-életművet összegző fotókönyv is, amelynek képszerkesztője Barakonyi Szabolcs, grafikai tervezője Eln Ferenc volt.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!