A kulturális miniszterhez intézett megkeresés szerint "ennek a gesztusnak nagy szimbolikus értéke lenne", és hozzájárulna "a történelmi emlékezet erősítéséhez".
A Zsófia királyné Múzeum műszaki jelentése viszont határozottan ellenzi az alkotás áthelyezését, arra hivatkozva, hogy a kép "formátuma, elemeinek jellege és konzervált állapota, valamint az idők során elszenvedett számos sérülés különösen érzékennyé teszi", és a szállítás során keletkező rezgések "új repedéseket és a festékréteg elvesztését, valamint a tartószerkezet szakadását okozhatnák".
Az intézmény indoklásához csatolt egy jegyzéket is azokról, a kép kölcsönzéséről szóló kérelmekről, amelyeket az elmúlt években elutasítottak a festmény állapotára hivatkozva.
"Ilyen ügyekben meg kell hallgatnunk azokat a szakértőket, akik 30 éve gondozzák a művet. Jelentésük egyértelmű, és a kockázatok miatt nem javasolják a mű áthelyezését. A Guernica 90. évfordulójának megünneplése azt is jelenti, hogy biztosítani kell, hogy ez a mű további 90 évig fennmaradhasson. Kötelességem megőrizni ezt az örökséget" - fogalmazott az ügyről szólva Ernest Urtasun spanyol kulturális miniszter a parlament felsőháznak keddi ülésén, ahol a Baszk Nacionalista Párt (PNV) firtatta a kormány hivatalos választát.
A spanyol polgárháború borzalmait bemutató, mintegy 8 méter magas és 3 és fél méter széles kubista festményt az 1937-es párizsi világkiállítás spanyol pavilonjában láthatta először a nagyközönség. A következő években az alkotást számos európai városban, például Oslóban, Koppenhágában, Stockholmban, Londonban és Liverpoolban is kiállították.
A második világháború kitörés után Picasso úgy döntött, hogy a festmény a New York-i Modern Művészetek Múzeumának gondozásában marad, amelyet Francisco Franco tábornok győzelme miatt határozatlan időre meghosszabbított, ám a műalkotást ez idő alatt bemutatták a világ számos országában.
A festmény a diktátor halálát követően 1981-ben tért vissza Spanyolországba, és több mint 30 éve a Zsófia királyné Múzeumban látható.
Fotó: Illusztráció
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!