Budapest csütörtökön adja be pályázatát a 2023-as Világ Könyvfővárosa címre

Kultúra, 2021.04.13

Budapest csütörtökön adja be pályázatát a 2023-as Világ Könyvfővárosa címre. Ha az UNESCO támogatja a magyar pályázatot, a magyar főváros Pest és Buda egyesítésének 150. évfordulóján adhat otthont az egész éves programsorozatnak.

Karácsony Gergely főpolgármester és Gy. Németh Erzsébet humán területekért felelős főpolgármester-helyettes aláírásával zárul az a programalkotási folyamat, amelyben a teljes magyar könyvszakma, a főváros kulturális intézményei és a külkapcsolatokért és kultúráért felelős állami intézmények közösen vettek részt - emlékeztet a Fővárosi Önkormányzat által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény.

Budapest a Világ Könyvfővárosa 2023-as cím elnyerése esetén könyv- és olvasásfókuszú kulturális eseményeit, akcióit három gondolatkör, három üzenet köré csoportosítja. A könyves év üzenetei a cselekvés, a szabadság és a közösség dimenzióiban fogalmazódnak meg - közölték.

"Hiszünk abban, hogy a könyveken, az olvasáson, a közös kulturális élményeken keresztül tudunk hangsúlyosan beszélni a gondolat, a tudás szabadságának lényegéről, hangsúlyosan teret adhatunk a környezetvédelemmel, a klímaváltozással kapcsolatos témáknak, illetve foglalkozhatunk, rámutathatunk arra, mi a közös bennünk, mi az, ami összeköt minket, embereket" - idézi a közlemény Karácsony Gergely főpolgármestert.

Mint a Fővárosi Önkormányzat kiemeli, a 2023-as pályázat egyik kiemelt célja, hogy az egymást erősítő programokon keresztül a partnerségre, a kreatív gondolkodókra, a civil közösségekre építve hosszabb távon is hatást gyakoroljon a kulturális, művészeti, oktatási és társadalmi folyamatokra. A rendezvény közösségi programjai a pandémia utáni világban még inkább hangsúlyos kulturális esélyegyenlőség megteremtését szolgálják.

"Ebben az évben közösségi élménnyé tesszük az olvasást, sőt a regényírást is, a társművészetek bevonásával rámutatunk a környezetvédelem és a fenntarthatóság fontosságára, mindemellett pedig - támogatva az innovatív és kísérleti olvasásnépszerűsítő alkalmakat és formákat -, bemutatjuk Budapest történeti és kortárs könyvkultúráját" - vázolta a terveket Gy. Németh Erzsébet.

A főváros elképzelései szerint a könyvvel való találkozás a térben erősen decentralizált lesz: a nagy közintézmények, valamint a központi nagyesemények mellett a programkínálat súlypontja sok kicsi, egyedi esemény lesz. Ezt tükrözi a részvételiség, a foglalkoztató természetű események sora és a lebonyolítás társadalmasítási szándéka, az önkéntesek bevonása is - áll a közleményben.

A budapesti pályázat középpontjában az olvasásnépszerűsítés, az alkotó és olvasó közötti hagyományos és virtuális kapcsolat elősegítése áll, ugyanakkor a többi művészeti terület jelenlétével is meg kívánja szólítani a közönséget, a közösségeket.

A Világ Könyvfővárosa cím odaítéléséről az UNESCO várhatóan 2021 nyarán dönt.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!