EJI: csaknem 30 milliárd forint jogdíjtól estek el a művészek 15 év alatt

Kultúra, 2026.05.04

Évente mintegy 1,5-2 milliárd, összesen legalább 20-30 milliárd forinttal lettek szegényebbek a jogdíjak tényleges tulajdonosai, a hazai és külföldi művészek és más jogosultak az elmúlt 15 évben a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) javára kötelező elvonás és befizetési kötelezettség eredményeként - közölte az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) hétfőn az MTI-vel.

"A jelenlegi kormány a szerzőknek, színészeknek, zenészeknek, artistáknak, táncosoknak és más jogosultaknak járó jogdíjak egy részét a világon egyedülálló módon állami költségvetési eszközzé, az NKA pénzügyi keretének részévé tette, amivel megkárosította a művészeket" - idézte Gyimesi Lászlót, az EJI elnökét a kommüniké.

Mint írták, ezt a példátlan eljárást az Országgyűlés több döntésével legalizálta, a jog eszközével "elkobozza" a szerzői jogosultak jogdíjait. Hozzátették: az elmúlt 15 év alatt a kötelező elvonás és befizetési kötelezettség a közös jogkezelő szervezetekre, így az EJI-re is hárult.

"Az NKA körüli anomáliák mellett az igazságügyi miniszter is minden tőle telhetőt megtett, hogy a jogosult előadóművészeket a számára rendelkezésre álló eszközökkel minél hátrányosabb helyzetbe hozza, míg a felhasználókat – talán leginkább a hozzá közel állókat - a jogdíjak megfizetésének kötelezettsége alól mentesítse, vagy azok mértékét a lehető legalacsonyabb szinten tartsa.

Az igazságügyi miniszer jogerős bírósági döntéseket figyelmen kívül hagyva, következmények nélkül utasítja el a díjközleményeket, azok jóváhagyását megtagadva újra és újra" - hangsúlyozta a szervezet.

Az EJI felhívta a figyelmet arra, hogy a díjközlemények meghatározzák többek között egy-egy mű felhasználása esetén fizetendő jogdíjak mértékeit, és a miniszter a jóváhagyás megtagadásával megakadályozza az adott közösen kezelt jog gyakorlásának lehetőségét, ezzel a jogosult művészek jogdíjának begyűjtését, felosztását. "Jellemző, hogy a sugárzási jogdíjközlemények öt éve tartó elutasításával az érintettek csak a legutolsó 2021. évi díjszabás mértékei alapján tudnak megállapodást kötni, az öt év inflációjának érvényesítése nélkül".

A jogvédő iroda szerint ez a miniszteri magatartás már-már a hivatali visszaélés határait feszegetve biztosít évek óta indokolatlan anyagi előnyt a hangfelvételeket és az audiovizuális műveket felhasználók számára, miközben az előadóművészek és más jogosultak emiatt súlyos anyagi kárt szenvednek.

"Az EJI a közös jogkezelőkkel együtt évek óta dolgozik a jogellenes eljárás megszüntetése érdekében, amit azonban az igazságügyért jelenleg felelős miniszter rendre lesöpört az asztalról. Az előadóművészek abban bíznak, hogy az új kormány visszaállítja a törvényességet ezen a területen is" – hangsúlyozta az EJI elnöke.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!