Elhunyt Vajda Márta, a Magyar Színházi Társaság örökös ügyvezető titkára

Kultúra, 2026.01.21

Életének 71. évében kedden elhunyt Vajda Márta, a Magyar Színházi Társaság örökös ügyvezető titkára - tudatta a szakmai szervezet szerdán a Facebook-oldalán.

"Egy olyan ember távozott közülünk, aki nem a reflektorfényben, hanem a háttérben tartotta össze a színházi életet - alázattal, szakmai pontossággal, hittel, figyelemmel, türelemmel, rendíthetetlen elkötelezettséggel, és legfőképpen szeretettel" - írták.

Vajda Márta a Magyar Színházi Társaság ügyvezetőjeként csaknem négy évtizeden át szolgálta a magyar színházak ügyét. Jelenléte biztos pont volt mindannyiunk számára - fogalmaztak.

Kiemelték: Vajda Mártát mindig a párbeszédbe vetett hite vezette, ő az, aki hidakat épített emberek és intézmények között, aki nem a hangos szóban, hanem a csendes, következetes munkában látta az előre vezető utat.

Felidézték, hogy amikor a Magyar Színházi Társaság tavaly őszi közgyűlésén leköszönt titkári tisztségéről, azt mondta:

"Én csak egyetlen egyet szeretnék, amelyért mindig is küzdöttem: legyen béke, békesség - a színházak, az emberek között. Erre most még nagyobb szükség lenne, mint bármikor korábban".
"Öröksége mindannyiunk számára iránytű marad" - áll a bejegyzésben.

Vajda Márta a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen diplomázott, majd az Interkoncert opera osztályára került. Mint 2024-ben, a kaposvári Országos Színházi Találkozó zsűritagjaként magáról írta: külföldi énekeseket kísérve próbákra járt, a szegedi operával külföldi turnéra, megtapasztalta, milyen a kulisszák mögötti világ.

"Aztán jött a Magyar Színházművészeti Szövetség és a lehetőség, hogy vidéki előadásokra járjak. Ott voltam szülővárosomban a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház születésénél, számtalanszor ültem előadás után a klubban Ruszt Józseffel és a nagy öregekkel" - emlékezett.

A Városmajorba tett kis kitérő után 1991-ben tért vissza ügyvezető titkárként a szövetséghez, amely 1997-ben Magyar Színházi Társaságként alakult újjá.

Vajda Márta munkáját Bánffy Miklós-díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével is elismerték. Temetéséről később adnak hírt.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!