Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor kapja idén Moholy-Nagy-díjat

Kultúra, 2024.11.25

(MTI) - Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomtudósok vehetik át csütörtökön az idei Moholy-Nagy-díjat - közölte a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) hétfőn az MTI-vel.

A díj kuratóriumának indoklása szerint "jelölésük a páratlanul gazdag és kiemelkedő szakmai tevékenységük elismerésén túl az intézmény alapjaihoz való visszanyúlást, azok tiszteletét jelképezi a MOME közössége számára" - írták a közleményben.

Mint kiemelték, Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor több mint negyven éve aktív résztvevői a hazai felsőoktatásnak, tanítottak többek között az ELTE Kulturális Antropológia Tanszékén, az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem doktori iskolájában, 2000 óta pedig a MOME egyetemi tanárai. Itt a Designkultúra, a Design- és művészetmenedzsment szakok megalapításában, korszerűsítésében, valamint a MOME Doktori Iskola PhD- képzésének az akkreditációjában is szerepet vállaltak, és a mai napig alakítói az iskola életének.

Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor kutatói pályája a kezdetektől összefonódott. Kiterjedt munkásságuk a nyolcvanas évektől kezdve a rendszerváltozáson keresztül napjainkig követi végig a társadalmi értékek, értékrendszerek változását.

Több mint harminc könyvet és háromszáznál több tanulmányt publikáltak együtt, közös életművük megkerülhetetlen az értékszociológia, a kulturális és vizuális antropológia, a kultúra- és szimbolizációkutatás, a tárgykultúra, a mindennapi élet kultúrája, a világképek, a túlélési stratégiák, valamint a motivációelméletek kutatásának területén, generációk szakemberei nőttek fel műveiket olvasva - hangsúlyozták.

Gazdag szellemi életművük legújabb darabja A mindennapi élet magyarságszimbólumai, amely a három kiadást megért Magyarságszimbólumok folytatásaként 2023-ban jelent meg - írták a közleményben, amely szerint a könyv azért is izgalmas olvasmány, mert Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor megismételték hozzá az 1997-es, országos mintán végzett kutatásukat, huszonhat év távlatából újravizsgálva, hogy a mindennapi élet mely elemei játszanak szerepet identitásunk alakulásában.

Tudományos eredményeikért 2004-ben kapták meg az MTA doktora címet, 2016-ban Széchenyi-díjjal ismerték el munkásságukat. A díjak sorát gyarapítja novembertől a Moholy-Nagy-díj, amellyel olyan személyiségek munkáját, életművét kívánja elismerni az egyetem, akiknek kiemelkedő alkotói, kutatói, művészeti tevékenysége az intézménnyel és névadójával azonos értékeken alapul.

(MTI)

Címkék

kultúra felsőoktatás
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!