Diószegi Vilmos a honfoglaló magyarok hiedelemvilága, illetve a dél-szibériai és mongol sámánizmus kutatása révén a 20. század egyik legismertebb magyar néprajzosává vált. Kutatásai és gyűjtései egyszerre kapcsolták össze Szibériát, Mongóliát és a Kárpát-medencét, valamint a 19. század végi és a 20. századi antropológiai érdeklődést - idézték fel a közleményben, hozzátéve, hogy a néprajzkutató azon kevesek közé tartozott, akik a szocialista érában terepmunkát végezhettek Szibériában és Mongóliában.
Diószegi Vilmos 1960-as mongóliai kutatóútján múzeumi gyűjtései mellett három alkalommal járt terepen, Khentii, Dornod és Khövsgöl megyében. Több mint száz sámántárgyat gyűjtött és 800 fekete-fehér fotót készített.
A most megnyílt kiállítás a magyar néprajzkutató által Északkelet- és Észak-Mongóliában meglátogatott tájakat, embereket, gyűjteményeket mutatja be. Ez az első önálló kiállítás a Néprajzi Múzeum Diószegi gyűjteményéből.
A tájékoztatás szerint a magyar közönség Diószegi Vilmos hagyatékának digitalizált anyagaiban a Néprajzi Múzeum weboldalán böngészhet (neprajz.hu).
A kiállítás december 8-ig látogatható Ulánbátorban.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!