Csányi József felidézte, hogy Mária Terézia királynő 1774. február 4-én keltezett oklevéllel adott mezővárosi rangot Kiskunfélegyházának, amely számos kiváltságjoggal járt, egyebek mellett évi országos vásár megtartását engedélyezte.
A programsorozat nyitóeseménye a település nevezetes épületeire és rendezvényeire fókuszáló imázsfilm bemutatója lesz január 19-én, valamint Görög Anita fotográfus tárlatának megnyitója a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
A Szép Félegyháza című fényképkiállításon 35 fotó lesz látható, a képeket az évfordulóra megjelent, a 250 éves város Kiskunfélegyháza című képeskönyvből válogatták. A 250 oldalas, angol és magyar nyelvű változatban is kiadott album bemutatóját február 2-án tartják a városháza dísztermében.
Rosta Ferenc kultúráért felelős alpolgármester elmondta: a művelődési központban rendezendő jubileumi gálaműsort február 4-én egy hálaadó szentmise előzi meg, amelyet Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke celebrál a Sarlós Boldogasszony templomban.
A gálaműsorban elsősorban kiskunfélegyházi, illetve a városhoz kötődő előadók, művészek lépnek fel, majd átadják a jubileumi esztendő tiszteletére létrehozott, egyszeri alkalommal adható kitüntetéseket azok részére, akik az elmúlt 30-50 esztendőben kiemelkedő munkát végeztek a városban.
Az alpolgármester szerint régi adósságát törleszti a város március 15-én, amikor felavatják Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész Boczonádi Szabó Józsefről, az 1848-49-es szabadságharc félegyházi hőséről készült szobrát a város főutcáján.
Rosta Ferenc emlékeztetett: a Városalapítók Hete mindig is gazdag eseményekben, de az idei számos különlegességet tartogat, ugyanis a május 17. és 26. között zajló programsorozatban helyet kap a Kiskun Expo és a Mórák találkozója, hiszen a 2024-es év - a 145 éve született író tiszteletére - Móra Ferenc-emlékév is egyben. Az idei Miénk itt a tér szabadtéri kiállításon Monostori Ferenc homokszobrász mutatkozik be, aki a Móra-évforduló tiszteletére egy háromméteres homokszobrot készít a Kiskunfélegyházán született íróról.
Az ünnepségsorozat keretében a Petőfi-sétányon, a műfordítók emlékoszlopai között kap helyet a kínai Bay Mang domborműve. Kis Virág keramikus alkotását június 11-én leplezik le.
Ősszel összekapcsolódik majd a Móra-emlékév a jubileumi esztendővel, hiszen a 20 éves Félegyházi Táncszínház Móra Ferenc műveiből készült táncjátékot állít színpadra.
A 25. Kiskunfélegyházi Libafesztivál is a 250 éves jubileum jegyében zajlik majd, mint ahogy decemberben az adventi programok is. A rendezvénysorozat december 22-én ünnepi szentmisével és St. Martin koncertjével zárul a Szent István templomban - részletezte az alpolgármester.
(MTI)
Címkék
Kiskunfélegyháza
Ünnepségsorozat
250 év
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!