1971. április 8-án ült össze az első Roma Világkongresszus, az esemény tiszteletére az ENSZ a roma kultúra világnapjává nyilvánította a dátumot.
A hódmezővásárhelyi önkormányzat az országban egyedülálló módon nem csupán egy nap, hanem egy egész hónapon át szervez programokat, hogy bemutassa és méltassa a roma kultúra értékeit és elfogadással támogassa a közösség hagyományainak megőrzését.
A programsorozat hétfőn Gaudi Márton képzőművész Áldáskérés című kiállításával nyílik. A makói születésű cigány szobrász- és festőművész alkotásai április 30-ig láthatók a Németh László Városi Könyvtárban. Az esten a roma és a magyar kultúra közös gyökereiről beszélgetést rendeznek, melyen fellép a Kucu Banda és Ditrói Zoltán.
A rendezvények hangsúlyos eleme a cigány kulturális hagyományok továbbadása, így szerveznek táncházat, viselet-, gasztronómiai- és faművesbemutatót. Több helyszínen is előadják óvodásoknak Daróczi Ágnes Valaha madarak voltunk című meséjét. Az Ifjúsági Klubban pedig a hímzés, a gyöngyfűzés hagyományait mutatják be.
A Cimet kézművesvásárra Hódmezővásárhelyre érkezik április 11-én Ásos Géza, az ország első cigány vendéglőse, a békési Kira vezetője, akinél autentikus roma ételeket kóstolhatnak a vendégek.
A roma húsvétólón családi programok várják a látogatókat április 16-án. Április 29-én a roma és magyar együttélésről rendeznek kerekasztal-beszélgetést az Emlékpontban. A programsorozat zárásaként április 30-án díszközgyűlésen adják át a cigányság integrációja, a diszkrimináció megelőzése elismerésére alapított, a Hódmezővásárhelyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat egykori elnökének nevét viselő Mátray Attila-díjat.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!