Az orosz diplomácia vezetője egyetértését fejezte ki Donald Trump amerikai elnökkel abban, hogy a békefolyamat a jó irányba halad.
Az amerikai féllel zajló tárgyalások részleteivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy "másokkal ellentétben" Oroszország soha nem beszél a nyilvánosság előtt a tárgyalások részleteiről, mert akkor az egyeztetések "elveszítenék a komolyságukat".
A csütörtökön felvett interjúban Szergej Lavrov a múlt héten végrehajtott orosz légicsapással kapcsolatban hangoztatta, hogy Oroszország Ukrajnán belül csak katonai célpontokat támad, vagy olyan polgári célpontokat, amelyeket az ukrán hadsereg is használ. Amennyiben a célpont az ukrán hadsereg által is használt terület, akkor a védelmi miniszternek és a hadszíntéren tartózkodó katonai vezetőnek joga van támadást elrendelni - tette hozzá.
A Krímre vonatkozóan az orosz külügyminiszter - utalva Donald Trump megjegyzésére, hogy az nem témája a tárgyalásoknak - kijelentette, hogy azért nem része az egyeztetéseknek, mert "Oroszország nem tárgyal saját területéről".
Az orosz erők által megszállt ukrajnai területen működő zaporizzsjai atomerőmű jövőjéről - az amerikai részről felvetett amerikai-ukrán közös működtetéséről szóló elképzelésekkel kapcsolatban - Lavrov azt mondta hogy az erőmű az orosz Roszatom felügyelete alatt "jó kezekben van", és nem lát lehetőséget a változásra ebben. Megjegyezte, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség folyamatos felügyelete is biztosított.
Szergej Lavrov a háború során orosz felügyelet alá került, ukrán állampolgárságú gyermekekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a szülők és hozzátartozók jelentkeznek értük, Oroszország visszajuttatja őket hozzájuk. Azt mondta, hogy Katar és Szaúd-Arábia közreműködésével rendszeresen kerülnek vissza gyermekek ukrán rokonaikhoz.
Az orosz külügyminiszter azt hangoztatta, hogy az orosz fél akár a fegyverzetkorlátozásról szóló tárgyalások felújítására is készen áll az Egyesült Államokkal, ugyanakkor kifogását hangoztatta amiatt, hogy amerikai stratégiai dokumentumok "ellenfélként" szólnak Oroszországról.
Az orosz-amerikai kapcsolatok helyzetére vonatkozóan Szergej Lavrov kijelentette, hogy "mindig pártoljuk a találkozókat olyanokkal, akik készen állnak a párbeszédre", hozzátette ugyanakkor, hogy amikor az Egyesült Államok arra hivatkozik, hogy külpolitikája az amerikai érdekek képviseletére épül, akkor Moszkva azt mondja, hogy saját külpolitikáját pedig az orosz érdekek alapján folytatja. Megállapította, hogy a nagyhatalmak felelőssége az, hogy amikor saját érdekeik nem egyeznek egymással, akkor biztosítaniuk kell azt, hogy ez ne eredményezzen konfrontációt.
Szergej Lavrov üdvözölte az Egyesült Államok és Irán közötti párbeszédet, felajánlotta a tárgyalásokhoz Oroszország segítségét, de hangsúlyozta, hogy Moszkva azt kívülálló szereplőként, a két ország ügyének tekinti.
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!