Az ukrán elnök bejelentette, hogy "változások következhetnek be" a kijevi védelmi tárcánál. Bejelentette a washingtoni nagykövet, Okszana Markarova leváltását is, de nem közölte az esetleges utód nevét.
Újságírói kérdésekre válaszolva az elnök hangoztatta, hogy a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti esetleges találkozót "jól elő kell készíteni, garanciákra van szükségünk, nem csak bejelentésekre". A feltételek között említette a fogolycserét is.
Zelenszkij közölte, hogy "további, erős" szankciókról egyeztetett Trump elnökkel Oroszországgal szemben.
Az ukrán elnök szerint Putyin a naponta több száz, sőt ezer drón bevetésével folytatott támadásokkal "erejét akarja megmutatni, és megfélemlítésre törekszik (.. ) támadásaival destabilizálni akarja az ukránokat".
Olaszország az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta közel kétszázezer ukrán állampolgárt fogadott be - közölte Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a konferencia egyik panelbeszélgetésén. Hangoztatta, hogy az Olaszországba érkezett ukránok nagy részét a már az országban tartózkodó és dolgozó ukrán közösség tagjai segítették.
Piantedosi elmondta, hogy Róma és Kijev közösen dolgozik egy úgynevezett unity hub felállításán: az Olaszországban az ukrán közösségnek tervezett központ segítséget nyújt majd a háború utáni hazatérésben. Felkészülést és képzést ad, mivel a hazájukból elmenekült ukránok visszatérése "összetett, de lehetőségekben gazdag lesz. Az ország újjáépítési időszakában szaktudásra, vállalkozói képességre, társadalmi innovációra lesz szükség".
A belügyminiszter úgy vélte, a jelenleg meghatározott időre szóló védelemmel Olaszországban tartózkodó ukránok egy része valószínűleg Olaszországban akar majd maradni, így nekik új jogi státuszt kell majd biztosítani.
Tommaso Foti a római kormány EU-ügyi minisztere úgy vélte, az Európai Unióhoz való csatlakozás útja "nem lesz hosszú Ukrajna és az egész nyugat-balkáni közösség számára".
A legújabb római kongresszusi központban zajló konferencia a délelőtti plenáris ülés után kétoldalú politikai találkozókkal és üzleti tárgyalásokkal folytatódott.
Az olasz és az ukrán jegybank képviselői memorandumot írtak alá a két intézmény közötti együttműködés további erősítéséről.
Számos olasz tartomány projektekről egyeztetett az ukrán küldöttséggel.
A konferencián résztvevő John Dunlap, a Szuverén Máltai Lovagrend nagymestere a háború "láthatatlan sebeire", vagyis lelki következményeire hívta fel a figyelmet, hangoztatva, hogy a katolikus szervezet az utóbbi három évben 37 ezer felnőttnek és 45 ezer gyereknek nyújtott konzultációt Ukrajnában, valamint a környező országokban.
Az ukrajnai konferenciára több mint nyolcezer résztvevő regisztrált, köztük száz hivatalos delegáció, tizenöt állam- és kormányfő, negyven külügyminiszter, negyven nemzetközi intézmény, kétezer vállalkozás képviselője, több mint hatszáz újságíró. Az üzleti megbeszéléseknek fenntartott részen százhúsz stand sorakozott. Az előzetes program szerint a kétnapos találkozón kétszáz megállapodás születik.
A konferenciával egy időben nyilatkozó Matteo Zuppi bíboros, az olasz püspöki kar elnöke, akit a néhai Ferenc pápa békeközvetítőnek nevezett ki, hangoztatta, hogy Kijev néhány héttel ezelőtt újabb névsort juttatott el a Vatikánba, azon ukrán gyermekekét, akiket Oroszország területére vittek. "Jelenleg a lista egyeztetése folyik az orosz féllel" - közölte Zuppi.
A bíboros hangoztatta, hogy elődjéhez hasonlóan XIV. Leó pápa is készen áll a Vatikánban helyszínt adni a felek közötti párbeszédnek, mivel az egyházfő szerint is "mindent meg kell tenni a béke érdekében, és a béke csak akkor jön el, ha keressük".
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!