Hiába vagyunk tapasztalt gazdik, még így sem biztos, hogy minden tudunk. Ha tisztában akarunk lenni, hogyan zajlik az ellés, akkor azt is tudni kell, hogy mikor vemhes az állat.
Mit kell tudni a kutyák vemhességéről?
A kutyák évente kétszer ivarzanak. Ennek ideje normál esetben kora tavasz és ősz, ezekben az időszakokban a szuka termékeny. A tüzelés első vércseppjétől 10-15 napra áll készen arra, hogy kiskutyái legyenek.
Már csak a megfelelő apukát kell megtalálni a számára. Ez egy bent tartott ebnél nehézkes lehet, hiszen senki sem akar egész nap utánuk takarítani. A
Falatozoo.hu állateledel webáruház szobatisztaság termékkörében azonban találhatunk különböző méretű kutyapelenkákat és betéteket, amelyek segíthetnek a higiéniában.
Ha közben megtörténik a fogantatás, akkor a kutyalány vemhességének ideje 63 nap. Ha tudnánk, hogy mikor volt a tüszőrepedés, akkor az lenne a hivatalos időpont, de ez általában a párzást követő 2-3 napban történik meg.
A vemhesség akár a 70. napig is eltarthat, tehát 5-7 nap plusz teljesen rendben van, főleg a nagyobb testű állatoknál. A külső jelek között lehet az étvágytalanság vagy éppen az ellenkezője, ha látványosan sokat eszik a kutya. De ez főleg az első szakaszban figyelhető meg. Az állat hasa az 5. hét után kezd el nőni.
A szülés jele
Az ellés kezdetének több jele is van, az első az emlők megduzzadása. Ilyenkor megindul a tejszekréció, a szuka elkezd vackot építeni. A hasfal szépen lassan ellazul és leereszkedik, a kutya hasa leszáll, a hüvelyváladék pedig megváltozik, szürkévé és nyúlósság válik. A kutya testhője is 38-39-ről 27 fokra süllyed az utolsó napokban, hétben. Ha mégis felfelé mozdulna el és elérné a 39 fokot, akkor azonnal keressünk fel egy állatorvost.
Az ellésnek három szakasza ismert. Az első a már említett megnyílási fázis, amikor megindul a szülés. Ezt követően jön a kitolás, valamint az utószakasz, bár egyiket sem kell teljesen elkülöníteni a másiktól. Normál esetben mindegyik szakasz magától lefolyik, nem kell beavatkozni a természetes folyamatba.
Mire számíthatunk?
Amikor megtörténik a megnyílás, akkor ott még 7-10 órát is lehet, hogy várni kell. A kutya elkezd nyugtalankodni, hiszen fájdalmai vannak, liheg és sokszor még a padlót is kaparja, hány és híg bélsarat ürít. De sok állatnál ez a szakasz észrevehetetlen.
Amikor a kitolás következik, akkor számítani kell rá, hogy a kölykök születése között 10-40 perc telik el, 3-4 kiskutya után a folyamat leállhat. De nem ritka az sem, ha az utolsó pici csak másnap születik meg.
A méhlepényt nyugodtan megeheti az anya, ez gyakran megtörténik náluk. De túl sokat ne fogyasszon belőle, hiszen ettől leállhat a tejelválasztása. A köldökzsinórról is gondoskodik az állat, de segíthetünk is neki, ha szüksége van rá. A kicsiket pedig hagyjuk nála, rövid időre se szakítsuk el őket egymástól.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!