Soproni Tamás arról beszélt, hogy a lakhatási válság az egyik legsúlyosabb probléma Budapesten, ezért a bérlakás-hálózat fejlesztésére van szükség. A VI. és a VIII. kerületben például 300 bérlakást újítottak fel az elmúlt években, és - mint fogalmazott - ezekben a kerületekben az "ország legszélesebb és legsűrűbb szövésű szociális hálóját hozták létre".
Baranyi Krisztina súlyosnak nevezte a lakhatási válságot. Kevés a bérlakás a fővárosban, de nincs is pénz bérlakás-építésre, ezért betarthatatlan ígéret a tízezer bérlakás építése - szögezte le. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a Diákváros építését "ki kellene kényszeríteni" a kormánytól, a fiatalokat pedig, illetve akiket a hajléktalanság fenyeget, lakbér-támogatással kell segíteni.
Grundtner András elmondta: az albérletárakat a keresleti és kínálati piac alakítja, akkor lehet beavatkozni, ha valamilyen torzító tényező van. Három ilyen nagy torzító tényező az Airbnb-szolgáltatások, a hallgatók lakásigénye, és a befektetési célú lakópark építés. Mivel a turizmusfejlesztéshez hozzájárul az Airbnb, ezt nem akarják ellehetetleníteni, de a hosszú távú albérletkiadás adóit eltörölnék, a hallgatók létszámát pedig csak akkor növelhetnék az intézmények, ha megfelelő számú kollégiumi férőhelyet teremtenek - fejtette ki.
A kormány és a főváros viszonya témakörben Karácsony Gergely azt hangsúlyozta: Budapest szabad, szolidáris, sokszínű, európai város, és a kormány ennek az ellenkezőjét képviseli, így nem könnyű az együttműködés. Ugyanakkor Budapest érdekében bárkivel együttműködik, de az elveiket nem fogják feladni - hangsúlyozta.
Soproni Tamás azt mondta, hogy a kormány elvont 358 milliárdot fővárostól, a kerületektől pedig jogköröket, továbbá az állami szervek bírságolják a kerületeket. Kiemelte, ők "kinyújtott kézzel érkeznek" a kormány felé, a választáson erőt fognak mutatni, és a Fővárosi Közgyűlésben mindig kiállnak a budapestiek érdekekiért. Közölte azt is, pártja bevezetné a dugódíjat.
Baranyi Krisztina leszögezte: "Budapest a legerősebb ellenzéki bástya, szabad, és annak is kell maradnia".
Grundtner András álláspontja szerint a mindenkori városvezetésnek jó viszonyra kell törekedni a mindenkori kormánnyal, lobbiznia kell, hogy támogatásokat tudjon elnyerni. "Politikai luxus, ha egy polgármester hadat üzen a kormánynak", ezzel csak ő járhat jól, politikailag, a lakosság viszont rosszul jár - fogalmazott.
Vitézy Dávid azt mondta: főpolgármesterként a budapestiek érdekeiért mindig ki fog állni, a folyamatos "akadékoskodás" a főváros vezetése részéről nem vezet eredményre, úgy nem lehet tárgyalni, ahogy Karácsony Gergely ezt teszi. Szerinte az nincs rendben, hogy Budapest főpolgármestere nem az esküje szerint védi a budapestiek érdekeit, hanem "országos pártpolitizál".
A vita utolsó részében Soproni Tamás arról beszélt, nagyon büszke arra, hogy a momentumos önkormányzatok jelesre vizsgáztak az átláthatóságban és a korrupcióellenes harcban.
Baranyi Krisztina fontosnak nevezte, hogy a sérülékeny társadalmi csoportokra, például a családon belüli erőszak áldozataira több figyelmet fordítsanak. Másik kiemelt témája a hajléktalanellátó rendszer "humanizálása".
Grundtner András szívügyeként jelölte meg egy hivatásos állományú, önkormányzati fenntartású rendvédelmi szerv, városi rendőrség létrehozását, amely köztéren, járőri jelenléttel venne részt a bűnmegelőzésben. Fontosnak tartja emellett az állatkínzók elleni szigorú fellépést is.
Vitézy Dávid szerint Budapestet fel kell készíteni a klímaváltozásra, bővíteni kell a fővárosi parkokat, az állatvédelemi intézményrendszer fejleszteni kell. Ha főpolgármesternek választják, vállalja, hogy nem lesz a közösségi közlekedésben járatritkítás - közölte.
Karácsony Gergely azt emelte ki, hogy a hosszabb, teljesebb, egészséges élet érdekében kell cselekedni, ugyanis a várható élettartam Budapesten átlagosan öt évvel kevesebb, mint az európai nagyvárosokban. Az elmúlt években a főváros legnagyobb járóbeteg fejlesztését valósították meg, és ezt a politikát szeretnék folytatni - közölte, majd nagyon fontosnak nevezte, hogy ezek az intézmények a kerületeknél maradjanak.
Zárszavában Soproni Tamás azt mondta: a Momentum a szabad Budapestben, a fővárosiakért végzett munkában és a csapatjátékban hisz. Karácsony Gergely a továbbiakban is számíthat rájuk, hogy közösen építsék Budapestet - jelentette ki.
Baranyi Krisztina az MKKP-ról azt mondta: már réges rég nem viccpárt, bár "nem veszi túl komolyan magát", de nagy munkabírású, hatékonyan működő párt.
Vitézy Dávid azt hangoztatta, hogy június 9-én "megváltoztathatjuk" Budapest jövőjét, és ő egyetlen egy esélyes kihívója Karácsony Gergelynek.
Grundtner András hangsúlyozta, a Mi Hazánk vissza szeretné adni a nemzetnek a fővárost, programja pedig a hétköznapi problémákra fókuszál.
Karácsony Gergely azt mondta: borzasztó nehéz öt év van mögöttük, de minden hibájával együtt is Budapest ma egy sokkal jobban működő, zöldebb, szolidárisabb város, mint amilyen korábban volt.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!