Az ásatásvezető elmondta, a Dóm tér a középkori városrész szívében található, mindig is templom állt ezen a helyen. Az ásatások és leírások alapján az első templomot a 11. században emelték, melyet a 12. század végétől a Dömötör templom követett, amit az évszázadok során többször is átépítettek. A tér Tiszától távolabbi oldalán futott a Nagy utca, a másikon pedig a Szent Demeter utca, ennek pontos helyzete azonban nem ismert.
A Tiszától távolabbi kutatóárokban egy falrészletet fedeztek föl, amely vagy egy a templomhoz kapcsolódó épület maradványa vagy az ahhoz kapcsolódó temető kerítése lehetett. Feltárták a templom középkori temetőjének egy részét tíz sírral. Ez alatt a szint alatt megtalálták egy bizonyíthatóan Árpád-kori épület maradványait is - közölte a kutató.
A folyóhoz közelebbi kutatóárokban két török kori lakóházra bukkantak, régészeti értelemben jó állapotban. Az egyik épületből egy nagyjából 20 centiméteres magasságú réz gyertyatartó került elő szinte teljes épségben. Hasonló, Kárpát-medencéből származó tárgyból csupán egy van, melyet a Nemzeti Múzeumban őriznek, azt azonban nem eredeti helyszínén, hanem szórványleletként találták - mondta Löffler Zsuzsanna.
A leletek között voltak fémtárgyak, a többi közt egy fejsze feje, az egyik épület tűzhelyét pedig egy törött malomkő darabjaiból állították össze - tudatta a szakember.
Nagy Sándor (Szeged Jövője) városfejlesztési alpolgármester elmondta, az önkormányzat korábban már több olyan ásatást is finanszírozott, melyek segítik Szeged egykori városszerkezetének megismerését. Az 1897-es árvíz nemcsak eltörölte a középkori várost, hanem az azt követő újjáépítés során utcákat is áthelyeztek, kiszélesítettek.
A most befejeződött Dóm téri feltárást - amely 21,5 millió forintba került - talajradaros vizsgálat előzte meg.
A geofizikai mérések során olyan anomáliákat kerestek, melyek alapján ki tudták jelölni a kutatóárkok helyszíneit. Ezek a vizsgálatok folyatódnak, a céljuk az, hogy pontosan meghatározzák a középkori Szent Demeter templom három hajójának elhelyezkedését - közölte az alpolgármester.
Az ásatás befejeztével elkezdődnek a tereprendezési munkák, hogy április végére teljesen helyreállítsák a tér burkolatát, hiszen a Dóm tér év végéig szinte folyamatosan rendezvények helyszínéül szolgál - tudatta Nagy Sándor.
(MTI)
Galériánk
Véleménye van? Szóljon hozzá!