A Karácsony Gergely főpolgármester jegyezte javaslatot egyhangúlag fogadták el a képviselők, ezzel jóváhagyták a fővárosi önkormányzat és a kultúráért és innovációért felelős miniszter között létrejött, az egyes színházak közös működtetéséről szóló megállapodás megkötését.
A 2029. december 31-ig szóló megállapodás szerint a kormányzat a korábbival megegyezően hét színházi gazdasági társaság - Budapest Bábszínház, József Attila Színház, Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, Madách Színház, Új Színház, Vígszínház, Margitszigeti Színház - finanszírozását vállalta.
Ennek alapján minden évben - az "egy forinthoz egy forint" elv mentén, hasonlóan a vidéki önkormányzatokkal kötött megállapodásokhoz - összesen legalább annyi fenntartói támogatást biztosít e gazdasági társaságok részére, mint amennyit a főváros az általa fenntartott többi, saját fenntartásában lévő színháznak.
A március 31-én hatályát vesztett korábbi megállapodáshoz hasonlóan az új megállapodás is rögzíti, hogy valamennyi fél a főváros által fenntartott más színházak művészeti szabadságának korlátozására alkalmas magatartás tanúsításától tartózkodik, így kifejezetten nem adnak sem utasítást, továbbá nem gyakorolnak egyéb módon nyomást a színházak ügyvezetőire vagy más munkavállalóira a művészeti szabadság körébe tartozó magatartás tanúsítására vagy ilyen magatartástól való tartózkodásra.
A közös működtetésű színházi gazdasági társaságok működtetésével összefüggő rendelkezéseken felül a megállapodás rendelkezik arról, hogy a kormányzat a Budapesti Fesztiválzenekarnak évente legalább 2 milliárd 400 millió forint összegben támogatást nyújt, feltéve, hogy az adott naptári évben a fővárosi önkormányzat legalább 300 millió forint támogatásban részesíti a zenekar. Továbbá a kormányzat idén a Centrál Színházat 250 millió forinttal támogatja.
A testület a Pro Cultura Urbis Közalapítvány kérelmét jóváhagyva döntött arról, hogy a fővárosi önkormányzat a budapesti független előadó-művészeti szervezeteknek meghirdetendő működési célú és szakmai programok megvalósítást célzó pályázatok kiadásainak támogatására 150 millió forintot biztosít.
A képviselők egyhangúlag úgy döntöttek, megterveztetik a BKK-val a pesti fonódó villamoshálózat második ütemét, a deák Ferenc tér és a Lehel tér között. Ugyancsak egyhangúlag döntöttek a Menhely Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanellátáshoz kapcsolódó támogatásáról is , a szervezetek a 2025. július 1. – 2026. június 30. közötti időszakban is üzemeltetik a diszpécserszolgálatokat, a krízisautót és a speciális utcai szolgálatokat, és segítséget nyújtanak a hajléktalanságból való kilépéshez, ehhez pedig a főváros közel 340 millió forint támogatást biztosít.
A közgyűlés többsége úgy döntött, elrendeli a Budapest Brand Nonprofit Zrt. végelszámolását és a társaság által ellátott közfeladatokat az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságoknak adta át.
A VI. kerület kezdeményezésére a közgyűlés úgy döntött, a Zichy Jenő utca egy Teréz körút és Jókai utca közötti, mintegy 60 méteres szakaszát Kocsis Zoltán utcára nevezik át, emléket állítva a kétszeres Kossuth-díjas zongoraművésznek, karmesternek, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatójának. A XVI. kerület kezdeményezésére pedig egy eddig névtelen közterületet neveztek el Sziklay Szeréna térnek, emléket állítva a költőnőnek, a "Magyar Hiszekegy" szerzőjének.
A képviselők többsége elfogadta a Fővárosi Önkormányzat gazdasági programját, ami kitér Budapest társadalmi és gazdasági helyzetére, illetve kitekintést ad arra, hogy az előző ciklusban megalkotott koncepciókat, terveket milyen módon kívánja végrehajtani. A program bemutatja a központi kormányzat önkormányzati sarcpolitikájára adható válaszokat, és a meglehetősen szűk önkormányzati mozgástér figyelembevételével kijelöli a következő időszak fontosabb gazdasági irányvonalait - olvasható az előterjesztésben.
A közgyűlés Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) javaslatára felkérte a polgármestert, hogy készítsen helyzetelemzést a Nagyvásárcsarnok működéséről, és ez alapján turisztikai szakértők bevonásával egy intézkedési tervet a Nagyvásárcsarnok turisztikai vonzerejének növelésére, Balogh Balázs (Tisza Párt) javaslatára pedig ezt a munkát elvégzik a Rákóczi téri vásárcsarnok esetében is.
A képviselők egyhangúlag támogatták Szaniszló Sándor (Demokratikus Koalíció) javaslatát, hogy a közgyűlés forduljon közérdekű bejelentéssel az Állami Számvevőszékhez, hogy az az átláthatóság érdekében vizsgálja ki és tegye nyilvánossá, az önkormányzatok által befizetett szolidaritási hozzájárulást milyen módon és összegben fizették ki a támogatott önkormányzatoknak.
A Podmaniczky Mozgalom képviselőinek javaslatára a főpolgármesternek fel kell mérnie a mozgáskorlátozottak szállítására használt minibuszok állapotát és javaslatot kell kidolgoznia új járművek beszerzésére, továbbá intézkedési tervet kell készítenie a fedett utasvárók számának bővítésére.
A képviselők többsége Gál József (Podmaniczky Mozgalom) javaslatára úgy döntött, a főpolgármesternek meg kell keresnie az illetékes minisztériumot és a MOHU-t, hogy a hulladékkoncesszor úgy alakítsa ki a budapesti hulladékszállítás menetrendjét, hogy figyelembe veszi a fővárosi közlekedési helyzetre gyakorolt hatást és minimálisra szorítja a reggeli csúcsforgalomban okozott zavart.
Bovier György (Tisza Párt) javaslatára a főpolgármesternek meg kell vizsgálnia, hogy a főváros kulturális intézményeiben a siketek és nagyothallók hogyan tudnának jeltolmácsot igénybe venni tárlatvezetésre, illetve az intézmények által szervezett egyéb kulturális rendezvényekre.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!