Fővárosi Közgyűlés - Panelprogramot hirdet a főváros

Belföldi hírek, 2025.04.30

Panelházak komplex energetikai felújításához támogatást nyújtó programot hirdet a fővárosi önkormányzat - döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán.

A Karácsony Gergely főpolgármester jegyezte javaslatot 22 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett fogadta el a testület.

A Fővárosi Közgyűlés határozatában rögzítette, hogy egyetért a Budapesti Zöld Panelprogram megvalósításával. A képviselők felhatalmazták Karácsony Gergelyt, hogy folytasson egyeztetéseket a kerületekkel a program lebonyolítása érdekében. A panelprogram a főváros közigazgatási területén található, iparosított technológiával épült épületek komplex energetikai felújításához nyújt támogatást.

A program a tervek szerint két fázisban valósul meg: az úgynevezett projektelőkészítési és a projektmegvalósítási szakaszban.

Előbbiben 100 százalékos vissza nem térítendő támogatást biztosítanak az energiahatékonysági beruházásokat megalapozó döntéselőkészítő anyag kidolgozására, amely alapján a támogatott társasház vagy lakásszövetkezet meghozhatja a döntését a megvalósítási szakaszban való részvételről. Ennek maximális összege épületenként 2 millió forint.

A projektmegvalósítási szakaszban az előkészítést sikeresen lezáró pályázók igényelhetnek támogatást az energiahatékonyságot célzó beruházásaik kivitelezéséhez - olvasható az elfogadott javaslatban, amely szerint program során a felújításokhoz a főváros a kerületekkel közösen nyújt majd támogatást, míg a fennmaradó rész önerőből és banki hitelből fedezendő.

A testület ennek kapcsán kezdeményezi a kormánynál, hogy akár állami költségvetési, akár uniós, akár az Európai Beruházási Bank által biztosított kedvezményes kamatozású, visszatérítendő forrásokból vállaljon részt a panelházak energetikai korszerűsítésének megvalósításából.

A beruházási projektek elszámolható költségének maximuma a panelprogram pályázati kiírásában kerületenként kerül meghatározásra, előzetes becslések szerint épülettömbönként 300-500 millió forintos nagyságrendben. A tényleges összeget az együttműködő kerületi önkormányzatok által biztosítani vállalt támogatási forrás mértéke alapján lehet majd meghatározni - olvasható a dokumentumban.

Pályázatot olyan társasházak és lakásszövetkezetek nyújthatnak be, amelyek legalább 10 lakással rendelkeznek, 1946 és 1995 között épültek, panel vagy más iparosított technológiával készültek, a lakások legalább 70 százaléka magántulajdonban van, és a panelprogramhoz csatlakozó kerületek valamelyikében találhatók.

A beruházások kizárólag a közös tulajdonú épületrészeket érinthetik, és kötelezően legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítást kell elérniük. Támogatható tevékenységek többek között a homlokzat és tető hőszigetelése, nyílászárók cseréje, valamint fűtési rendszerek korszerűsítése. A program keretében támogatható továbbá az épületek akadálymentesítése, különösen a bejáratok megközelíthetőségének biztosítása érdekében.

Tekintettel arra, hogy a támogatás a kerületek által biztosított forrásokból és a főváros ezekhez nyújtott, azonos mértékű hozzájárulásából adódik össze, a pályázók kizárólag a saját kerületükön belül versenyeznek egymással, ezért kerületenként külön rangsor készül. A támogatás odaítélése a kerületi rangsor alapján, a pontszámok szerinti sorrendben történik, a rendelkezésre álló (kerületi és fővárosi összesített) támogatási forrás kimerüléséig.

Az elfogadott határozat szerint a Fővárosi Közgyűlés vállalja, hogy az előkészítéshez és megvalósításhoz kapcsolódó költségek a fővárosra eső részének fedezetét a 2026 és 2029 évek között évi 650 millió forint erejéig a mindenkori éves költségvetésben biztosítja.

A tervek szerint a pályázati felhívás a nyáron jelenik majd meg.

Eddig nyolc önkormányzat jelezte csatlakozási szándékát a programhoz, közülük öt esetben - a III. , IX., X., XVIII. és XIX. kerületben - már képviselő-testületi döntés is született, amely a programhoz való csatlakozás mellett a pénzügyi hozzájárulás biztosításáról is rendelkezik.

A pályázatlebonyolító a Podmaniczky Mozgalom módosító indítványára a Budapesti Közművek lesz az eredtileg tervezett fővárosi klímaügynökség helyett.

Karácsony Gergely a vitában arra hívta fel a figyelmet: a város klímastratégiájának egyik legfontosabb célkitűzése, hogy csökkentésék a lakossági fűtésből származó károsanyag-kibocsátást. Megjegyezte, nincsenek a panelek energiahatékonysági beruházását szolgáló programok, ezért indít sajátot a főváros.

Lehoczki Ádám (Fidesz-KDNP) elmondta, egyetértenek a projekt céljával, de vannak tisztázandó kérdések, így például nem ismertek a finanszírozás részletei, és nem készült költség-haszon elemzés sem, továbbá nem tudható, hogy a lakók pénzügyileg pozitívan jönnének-e ki a beruházásból.

A testület azon javaslat kapcsán, hogy a városvezetés magántőkét kíván bevonni a fővárosi bérlakásprogramba, döntött arról, hogy a XI. Rimaszombati úti volt kollégiumi épületet meghirdetik eladásra nettó 5,5 milliárd forintért, kikötve, hogy lakhatási funkciót kell kialakítani az épületben, továbbá legfeljebb 15 százalékát lehet kereskedelmi célra használni.

A pályázók licitálhatnak, hogy hány tartós bérleti lakást alakítanak ki az épületben. A főváros minimumelvárása 150 lakás, a főváros pedig tíz éven át bérelheti ezeket a lakásokat a piaci ár 80 százalékáért. A lakásokat pedig a Fővárosi Lakásügynökségen keresztül adnák ki a fővárosi közszolgáltatásban dolgozóknak.

Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) kiemelte: kísérleti modellről döntenek, de végre próbálkoznak, és ilyen kísérlet az elmúlt 35 évben nem volt.
A testület Szilágyi Anna (Podmaniczky Mozgalom) javaslatára döntött arról, hogy kidolgozzák az Életmentő Budapest programot, amelynek keretében első lépésként felmérik a főváros saját intézményeink újraélesztési, életmentő képességeit, és megerősítik azt.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!