Gulyás Gergely: az LMBTQ- és a migrációs ügyekben tett változtatásoktól tette függővé az Európai Bizottság elnöke a további uniós források felszabadítását (4. rész)

Belföldi hírek, 2024.01.18

    Gulyás Gergely a költségvetést érintő kérdésre elmondta: tavaly is sikerült csökkenteni a hiányt és csökkent az államadósság is. A cél az, hogy idén is így legyen, és visszatérjenek a normális pénzügyi gazdálkodáshoz, ami a jelen kormány időszakát mindig is jellemezte, amikor nem volt külső válság. Úgy látja, hogy most már a szomszédban zajló háborúnak sincs olyan durva és közvetlen hatása, mint a tavalyi évre volt - jelezte.

A Budapest Airport megvásárlásáról azt mondta: még nincs megállapodás, ám az egyezség bejelentése "rendkívül közel van", reményei szerint február végéig, de akár jóval előbb is megtörténhet.

Egy másik kérdésre Gulyás Gergely nagy mulasztásnak nevezte, hogy eddig senki nem oldotta meg a Liszt Ferenc repülőtér gyors elérhetőségét. Amint a reptérrel kapcsolatos adásvétel lezárult, a következő feladat az, hogy gyorsvasúttal is be lehessen jutni a reptérről Budapestre - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Elmondása szerint kormányülésen is volt már vita az energiaitalok forgalmazásának korlátozásáról, de döntés még nem született. Várhatóan a frakcióülésen is megvitatják a kérdést, hiszen van egy erről szóló KDNP-s szigorítási javaslat - tette hozzá.

A további otthonfelújítási pályázati lehetőségeket firtató kérdésre a miniszter azt válaszolta, minden támogatási programot bejelentettek már, újabbakról a kormány nem döntött.

Arra a kérdésre, hogy a Szegedre tervezett kínai BYD-beruházás ügyében uniós vizsgálat indulhat, és ez veszélyeztetheti-e annak sikerét, azt mondta: reméli, az Európai Bizottság a józan ész pártján marad, és olyan külső befolyás nem érvényesül, ami a Kínával való kapcsolatok megszakítása felé akarja tolni Európát.

A vendégmunkások alkalmazásáról a miniszter úgy nyilatkozott: Magyarországon világos, egyértelmű szabályok vannak; akkor lehet külföldit alkalmazni, ha magyar nem vállalja el az adott állást. Szavai szerint "kizárja a szabályozás a visszaélést", hiszen külföldiek felvétele előtt a magyar jelentkezőt kell előnyben részesíteni.

A miniszter közlése szerint az igazolási időszakok eltérő jellegzetességei miatt vették ki a harmadik országok munkavállalóira vonatkozó szabályok alól a sportolókat. Megemlítette: "ma már világjelenség", hogy gyakorlatilag hazai játékosok nélkül állnak fel európai csapatok, de ennek oka az Európai Unió, amely az 1990-es években eltörölte azt a szabályt, amely háromban maximálta a külföldi játékosok számát a klubcsapatokban.

A február elejére várható neonáci felvonulásokat emlegető kérdésre válaszolva elmondta, Magyarországon a gyülekezési jognak világos korlátai vannak: ha az emberi méltóságot nyilvánvalóan sértő célja van egy demonstrációnak, azt be lehet tiltani. Hozzátette: külföldi titkosszolgálatokkal is zajlik együttműködés a külföldről érkező szélsőségesek kiszűrése érdekében.

További kérdésre Gulyás Gergely megjegyezte, soha nem pénzügyi akadálya volt a Sorsok Háza megnyitásának, a kormány azt gondolta, gondolja, helyes cselekedet, ha a holokauszt gyermekáldozataira emlékező és emlékeztető múzeum nyílik. Hozzátette: a magyarországi zsidó szervezetek közötti "méltatlan és kisstílű vita" akadályozza a megnyitást. Azt várjuk, hogy konszenzus legyen - mondta.

A miniszter az azonos nemű párok örökbefogadásával kapcsolatos kérdésre hangsúlyozta: az a gyermek nyilvánvalóan hátrányt szenved el, akinek nem egy édesanyja és egy édesapja van. Ezt azzal lehet leginkább enyhíteni, ha ezt tudjuk garantálni - fűzte hozzá.

Emlékeztetett: előfordul olyan, hogy valaki a házasság felbomlása után homoszexuális kapcsolatot létesít, természetesen a gyermeke felügyeleti joga ebben az esetben megmarad, ahogy a másik szülőé is közös felügyeleti jog esetén.

Ami az azonos neműek között fennálló élettársi kapcsolatot illeti, ezek száma Magyarországon ma 403 - jegyezte meg, hozzátéve: a kormány az örökbefogadási szabályok terén nem tervez változtatást.

A kormánytagok vagyonának bizalmi vagyonkezelésbe adására vonatkozó kérdésre elmondta: bizalmi vagyonkezelés esetén a kormánytagoknak pontosan ugyanarról kell számot adniuk, mint ha nem élnek a bizalmi vagyonkezelés lehetőségével, hanem vagyonnyilatkozatot tesznek. Szerinte nem lenne szerencsés annak kizárása, hogy az üzleti életben sikeres emberek csatlakozzanak a kormányhoz, minden jövőbeli kormánynak is lehetnek olyan tagjai, akik átlátható módon, üzleti sikereikkel jelentős vagyonra tettek szert. Semmilyen vagyoneltitkolási célja nincs a szabályozásnak - rögzítette Gulyás Gergely.

(FOTÓ)
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!