Közös légtér az EU és Moldova között
Az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság közötti, a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottság határozatának kihirdetéséről szóló javaslat megvitatásával folytatta munkáját a parlament.
Nagy Bálint az építési és közlekedési tárca államtitkára közölte, hogy az indítvánnyal olyan uniós jogszabálymódosításokat integrálnak a megállapodás szövegébe, amelyekkel Moldovának a saját jogrendjét kell harmonizálnia. A megállapodás hozzájárul a politikai és gazdasági kapcsolatok erősítéséhez - emelte ki.
Balla Mihály (Fidesz) az egyezmény legfontosabb céljának nevezte, hogy a légiközlekedés minél biztonságosabb legyen.
A Fidesz képviselőcsoportja támogatja a javaslat kihirdetését - mondta.
Vejkey Imre (KDNP) is bejelentette, hogy a kereszténydemokrata képviselőcsoport támogatja az indítványt.
Jakab István levezető elnök a vitát lezárta.
Közös légtér az EU és Georgia között
Az Országgyűlés hétfő este megtárgyalta az Európai Unió és Georgia közötti, a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottság határozatának kihirdetéséről szóló indítványt.
Nagy Bálint az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a megállapodást 2010-ben írták alá és 2022-ban lépett hatályba.
Magyarország érdeke, hogy a közlekedés minden terén erősítse gazdasági, kereskedelmi és befektetési kapcsolatait Georgiával - szögezte le.
Balla Mihály (Fidesz) és Vejkey Imre (KDNP) képviselőcsoportjaik nevében egyaránt támogatásukról biztosították a javaslatot.
Ezt követően Jakab István levezető elnök lezárta a vitát.
Légiközlekedési megállapodás a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tagállamaival
A Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tagállamai, valamint az Európai Unió és tagállamai közötti átfogó légiközlekedési megállapodás kihirdetéséről szóló javaslat tárgyalásával zárta hétfői munkáját a parlament.
Nagy Bálint az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy a megállapodás célja a tisztességes piaci verseny, a megkülönböztetésmentesség, az átláthatóság és az egyenlő feltételek biztosítása a gazdasági szereplők számára. Az egyezmény az uniós légifuvarozók számára is kereskedelmi lehetőséget biztosít - tette hozzá.
A megállapodás együttműködési keretet hoz létre a légiközlekedés környezetre gyakorolt hatásainak minimalizálása érdekében - emelte ki az államtitkár.
Az egyezmény előmozdíthatja a kereskedelmi, idegenforgalmi, beruházási, gazdasági és társadalmi fejlődést - mondta Nagy Bálint.
Balla Mihály (Fidesz) kiemelte, hogy a megállapodás új fejezetet nyithat a két régió közötti légikapcsolatokban. Az egyezmény versenyképesebb árakat eredményezhet az utasok számára - tette hozzá.
A ratifikáció hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország még vonzóbbá váljon a befektetők számára - hívta fel a figyelmet.
Vejkey Imre (KDNP) rámutatott, hogy a megállapodás kötelezi a feleket arra, hogy minimalizálják a légiközlekedés környezetre gyakorolt hatását. A KDNP frakciója támogatja az indítványt - jelentette be.
Az elnöklő Jakab István a vitát lezárta.
Napirend után
Ander Balázs (Jobbik) napirend utáni felszólalásában a nagyatádi cérnagyár dolgozóinak elmaradt fizetéséről beszélt, jelezve, egyes dolgozók június óta nem kapták meg bérüket. A képviselő a munkavállalói érdekvédelem hiányát kifogásolta.
Berki Sándor a Párbeszéd soraiból a fogyatékkal élő gyermeket, felnőttet nem szülőként gondozók lehetetlen helyzetét kifogásolta, jelezve, egyetlen szót kellene megváltoztatni a szociális törvényben ahhoz, hogy ne csak a szülők kaphassanak ápolási díjat, hanem más hozzátartozók is.
Jakab Péter (független) hozzászólásában úgy értékelt: a kormány nem azokat képviseli, akiknek az adójából él, hanem akiknek a szavazatára számítanak, ezért támogatják a határon túliakat. A képviselő előrehozott választásokat sürgetett.
Az elnöklő Jakab István az ülésnapot bezárta, a Ház kedd reggel 9 órakor folytatja munkáját.
(MTI)
Címkék
napirend után
Országgyűlés
őszi ülésszak
ellenzéki pártok
Fidesz-KDNP
Véleménye van? Szóljon hozzá!