A Jobbik a vidéki emberek életének nehézségeire hívta fel a figyelmet
Dudás Róbert (Jobbik) a vidéki emberek életét befolyásoló intézkedésekre hívta fel a figyelmet. Ezek között említette a kistelepülési iskolák, a takarékszövetkezetek, majd a posták bezárását. Szerinte munkahelyek sincsenek, a közlekedés nem megoldott, rosszak az utak, a buszjáratok ritkák.
Bezártak a boltok, mert nincs kereslet és vasúti szárnyvonalakat is bezártak - sorolta a problémákat.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára emlékeztetett arra, hogy a Jobbik korábbi szövetségesei 2010 előtt eladósították az önkormányzatokat, 1400 milliárd forintot szivattyúztak ki az önkormányzatokból, miközben folyamatosan növelték a feladataikat.
A mostani kormány azzal kezdte a kormányzást, hogy átvállalta az önkormányzatok adósságát - tette hozzá, úgy folytatva, az elmúlt 10 évben több mint 24 ezer milliárd forintnyi területfejlesztési célú, vagy hatású forrás állt rendelkezésre.
Közölte, az elmúlt 10 évben több mint 750 ezer fejlesztési célú projekt valósult meg a vidék Magyarországán. Mi ez, ha nem fejlődés? - kérdezte, jelezve, céljuk, az élhető térségek biztosítása az önkormányzatokkal együtt gondolkodva.
Momentum: miért nem védik meg a gyermekeket?
Tóth Endre (Momentum) azt kérdezte kormánypárti képviselőktől, miért nem védik meg a magyar gyermekeket? Semmit sem tanultak a februári pedofilbotrányból?
Felidézte, hogy a nyírmeggyesi általános iskolában egy kislányt bugyira vetkőztettek, és hiába jelezték a szülők, mi történt, az érintett tanítónő hónapokkal később is az iskolában dolgozott még.
Emlékeztetett "a bicskei pedofiligazgató" esetére is, aki ellen hiába zajlott vizsgálat, továbbra is kiskorú áldozataival lakhatott egy épületben.
Miért kell Magyarországon az áldozattá vált gyermekeknek iskolát váltania, megszöknie, vagy a vonat alá ugrania azért, mert a magyar kormány nem képes megvédeni őket? - tette fel a kérdést. Kijelentette, elegük van abból a "beteges fordított világból", ahol az áldozatoknak kell menekülnie és nem a bántalmazónak.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy "háromszáz magára hagyott csecsemő sírásától hangosak a magyar kórházak" a gyermekvédelmi rendszer hibájából.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a kórházakban hagyott csecsemőkről elmondta, nyáron módosították a törvényt, miszerint ha valaki a gyermekért hat héten át nem jelentkezik a kórházban, akkor a gyermek örökbefogadhatónak nyilvánítható. A törvényjavaslatot a képviselő nem szavazta meg - mondta, jelezve azt is, hogy a jogszabály július 1-jétől hatályos, az első eljárások el is indultak.
A nyírmeggyesi eset kapcsán elmondta azt is, amikor felmerül a gyanú, hogy gyermek sérelmére bűncselekmény történik, azonnal vizsgálat indul, az érintettet pedig felfüggesztik. Hozzátette: a képviselő által említett esetben is ez történt, és az érintett pedagógus már hetek óta nem tanít.
Kijelentette, a kormánynak a gyerekek a legfontosabbak, ezért szigorította a büntető törvénykönyvet a gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén.
MSZP: komplexen kellene kezelni a Balaton térségét
Molnár Zsolt (MSZP) úgy fogalmazott, a Balaton négyévszakos, és nemcsak üdülő-, hanem lakóhely is. Javasolta, hogy a jelenleg három vármegyéhez tartozó tónak legyen egy térségi, egységes kormányzata, amelyet a balatoniak választanak. Helyes lenne, ha az érintett 140 ezer ember egy balatoni főpolgármestert is választana - tette hozzá. Ez az önkormányzat képes lenne komplexen kezelni a felmerülő kérdéseket - vélekedett.
Kezdeményezte, hogy az idegenforgalomból származó áfabevételek egy része maradjon a Balaton térségében. Azt is javasolta, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács demokratikus működését fokozzák, delegálhassanak abba a parlamenti frakciók is képviselőt.
Latorcai Csaba államtitkár válaszában azt mondta, a baloldalnak nincs koherens programja a Balatonról, kormányon sem valósított meg átfogó fejlesztést, tevékenysége kimerült abban, hogy több mint 2600 ingatlant privatizált.
Elmondta, a mostani kormány átfogó fejlesztést kezdett, egyszerre fejleszti a Balatont üdülő- és lakóhelyként, az a célja, hogy a Balaton jobb térség legyen, érdemes legyen ott élni és üdülni.
(MTI)
Címkék
Országgyűlés
Véleménye van? Szóljon hozzá!