OGY - Krónika 3. rész (napirend előtt: ellenzéki előválasztás, magyar bolgár barátság napja)

Belföld, 2021.10.18

Az ellenzéki előválasztásról és a magyar bolgár barátság napjáról is szó volt napirend előtt az Országgyűlés hétfői ülésén.



Fidesz: Gyurcsány a győztese az ellenzéki színjátéknak


Kocsis Máté (Fidesz) az ellenzéki előválasztást színjátéknak nevezve úgy értékelt: a baloldal szerint 6-700 ezer ember vett részt ebben, de azt elmulasztották elmondani, hogy kétszer ennyien írták már alá a kormánypártok petícióját, jelezve, hogy nem kíváncsiak a baloldalra. Azt javasolta az ellenzéknek, mielőtt eredményt hirdetnek, várják meg, amíg a Fidesz-KDNP is indul a választáson.

Úgy vélte, egy nagy győztese lett a színjátéknak: Gyurcsány Ferenc és a DK. Szerinte a következő parlament legnagyobb baloldali frakciója a Gyurcsány Ferenc által uralt képviselőcsoport lesz, ők fogják megmondani, hogy a baloldalon mi a követendő politikai magatartás.

A frakcióvezető szerint a baloldali pártokat "bedarálta a nagy gyurcsányi gépezet": a szocialisták most kerültek a sír szélére, a Jobbik Jakab Péter vezetésével elvesztette a szavazói kétharmadát, a Momentum szintén nem néz túl fényes jövő elé, az LMP már csak "fotoszintetizál", a Párbeszéd pedig sosem létezett.

Kocsis Máté úgy vélte: a baloldalnak az eddigi "üdvöskéi" - Bajnai Gordon, Botka László, Karácsony Gergely - után most éppen már "messiásuk" van Márki-Zay Péter személyében, de az ő nyilatkozatai világossá tették, hogy "esze ágában nincs" "Gyurcsány-mentesíteni" a magyar közéletet.

Márki-Zay Péter szövetségről, közös kiállásról, és közös kormányzásról beszélt, tehát ő lesz "az a szerencsés nyertes, aki visszasegítheti a hatalomba Gyurcsány Ferencet" - mondta.

"Önök Gyurcsány Ferenctől eljutottak Gyurcsány Ferencig" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a Márki-Zay-Gyurcsány-paktum életbe lépésével mehet tovább minden a baloldal forgatókönyve szerint.

Ugyanakkor - folytatta - a magyarok nem akarják ezt a műsort tovább nézni, így a Fidesz-KDNP folytatni fogja az aláírásgyűjtést, hogy a baloldal is megláthassa, mit jelent a valódi többség.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy értékelt: az előválasztásnak nevezett folyamat lényegi változást nem hozott, a baloldal nem rendezte a múlthoz való viszonyát, ugyanazok a csoportok jelentkeznek be kormányzati pozícióért, a különbség annyi, hogy "most mást raknak a plakátokra, illetve a kirakatba". Szerinte egy igazi "karrierbaloldalit" választottak miniszterelnök-jelöltnek Márki-Zay Péter személyében, akinek állásfoglalásai is egyértelművé teszik, hogy paktumot kötött a baloldallal. "Melyik jobboldali politikus dolgozna a posztkommunisták sikeréért?" - tette fel a kérdést.

Szerinte Márki-Zay Péter "szépen betagozódott" a baloldalba, támadja a rezsicsökkentést, támogatja a migrációt, ellenzi a minimálbért, és azokkal fogott össze, akik a saját népükre lövettek, megvonták a külhoni magyaroktól a támogatást. "Aki távolról és közelről is úgy tűnik, mint egy baloldali politikus, páros és páratlan napokon is úgy cselekszik, mint egy baloldali politikus, az nem más, mint egy baloldali politikus" - fogalmazott. Megjegyezte: nem a jövő kopogtat odaátról, hanem a "rozsdás múlt", amit nem szeretnének beengedni.


Nemzetiségi szószóló: október 19-e a magyar-bolgár barátság napja



Varga Szimeon bolgár nemzetiségi szószóló a magyar-bolgár barátság napjáról emlékezett meg. Kiemelte: tavaly átadták a magyar és bolgár kormány támogatásával megújult bolgár művelődési házat Budapesten, és megkezdődött a bolgár kulturális központ tervezése is.

Soltész Miklós a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a két nép történelmi kapcsolatairól szólva azt hangsúlyozta: a magyarok és a bolgárok megértik egymást a jelenben is, ezért fontos, hogy magyarországi bolgárok megerősödjenek és itt maradjanak Magyarországon. Kiemelte: a bolgárok és magyarok is meg akarják védeni határaikat, és nem akarnak az oszmán megszálláshoz hasonló "muszlim megszállást megélni". Hozzátette: határok megvédése mellett közös törekvés az is, hogy a gyermekek védelmében fellépjenek azon ideológiák ellen is, amelyeket a Nyugat-Európából akarnak "ránk erőltetni".


Államtitkári megbízatás megszűnése



A plenáris ülésen ismertették Áder János köztársasági elnök átiratát. Az államfő Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára megállapította, hogy október 3-val megszűnt Juhász Editnek, a Miniszterelnöki Kormányiroda nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és közműszolgáltatásokért felelős államtitkárának megbízatása.


A napirend elfogadása



A kormány kezdeményezésére kivételes eljárásban tárgyalja és kedden már el is fogadja az Országgyűlés a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról és egyes gazdasági tárgyú jogszabályok módosításáról szóló törvény módosítását.

Ezt követően a képviselők elfogadták a napirendet.



Határozathozatalok



Az Országgyűlés 110 igen és hét nem szavazattal elfogadta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozatot.

Az elnöklő Lezsák Sándor emlékeztetett arra, hogy a korábbi eseti bizottság nem tudott sikeresen jelölni, ezért a mandátuma megszűnt.

Arra kérte a frakcióvezetőket, hogy este hétig javasoljanak tagot a testületbe.

Közölte, az Országgyűlés kedden dönt a bizottság tagjairól.

Az országgyűlési határozat szerint a bizottságba valamennyi országgyűlési képviselőcsoport egy-egy tagot jelöl. A bizottság akkor is megalakul, ha valamelyik képviselőcsoport nem vesz részt a jelölésben. A testület elnökére a kormánypárti, az alelnökére az ellenzéki frakciók tesznek javaslatot.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!