A DK nem támogatja a törvényjavaslatot
Átgondolatlannak, előkészítetlennek és hiányosnak nevezte a törvényjavaslatot Gy. Németh Erzsébet (DK), aki kifogásolta, hogy a kezdeményezést nem egyeztették a pénzintézetekkel.
Hangsúlyozta: pártja régóta kifogásolja, hogy az ATM-hálózat nem fedi le megfelelően az országot, hozzátéve, indokolatlannak tartják, hogy minden településre automatát kelljen telepíteni, hiszen tíz-húsz fős lakosságszám mellett az üzemeltetés nem lehet rentábilis.
Megemlítette: a törvény nem rendelkezne arról, hogy a telepítéssel kapcsolatos költségeket a bankok nem háríthatják át a fogyasztókra, ahogy azt sem mondaná ki, hogy a minimálbér vagy az átlagnyugdíj erejéig ingyenes a készpénzfelvétel.
A politikus iszonyúan cinikus magatartásnak nevezte a 150 ezres ingyenes készpénzfelvételi értékhatárt, felvetve, hogy a kormányzat a bankoknak akarhat kedvezni ezzel.
KDNP: újabb lépés a vidék támogatására
Juhász Hajnalka (KDNP) azt hangsúlyozta: a kormányoldal elkötelezett a vidék és lakossága támogatásában, legyen szó a falusi csok-ról vagy a Magyar Falu programról.
Hangsúlyozta: a rendelkezés növeli a vidék megtartó erejét, és támogatja a falvak megerősítését, továbbépítését, ezért képviselőcsoportja megszavazza azt.
Hozzátette: az alaptörvény 15. módosításával a készpénzhasználat az alapvető jogok közé kerül, ehhez viszont arra van szükség, hogy az ország minden szegletében fel lehessen venni készpénzt. Megjegyezte: napjainkban nagyjából kétezer településen nincs ATM.
Kiemelte: a törvénymódosítás elfogadása esetén az önkormányzatoknak kell majd az ATM-telepítéshez a feltételeket biztosítaniuk; ha erre nincsen módjuk, a feladat a pénzintézetekre hárul, ha pedig utóbbiak ezt nem teljesítik, 2 és 200 millió forint közötti bírság szabható ki rájuk, ami ismétlődés esetén emelkedhet.
Bővítené a törvényjavaslatot az MSZP
Harangozó Tamás (MSZP) - jelezve, támogatják a készpénzhasználatot és annak alaptörvényi megerősítését, és fenntartásaik dacára ezt a törvényjavaslatot is megszavazzák - közölte, hogy bővítenék a rendelkezés körét.
Mint mondta, fontosnak tartják, hogy legyen ingyenes a készpénz-felvétel a minimálbér nettó összegéig.
Hangsúlyozta: ha alkotmányos jog a készpénzhasználat, akkor nemcsak a fizikai hozzájutás kérdését kell megoldani, hanem azt a "bicskanyitogató jogi nonszenszt" is meg kell szüntetni, hogy a leadózott pénzükhöz "csak újabb sarcok után" juthatnak hozzá az amberek.
Harangozó Tamás annak a véleményének adott hangot, hogy sokhelyütt az ott uralkodó válság miatt szüntették meg az ATM-eket, hiszen fizetőképes kereslet híján piaci alapon semmit nem ér meg működtetni a kistelepüléseken, így postát sem.
Valódi, fizetőképes kereslet és normális életszínvonal kell ahhoz, hogy a magyar falvak ismét felvirágozzanak - fogalmazott.
Ingyenes készpénzfelvételt sürget a Jobbik
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik vezérszónoka azért bírálta a kormányzatot, mert az szerinte "a történelmi sorsfordító pillanatokban" rendre lepaktált a bankokkal, és az utóbbiak, nem pedig az emberek érdekeit érvényesítette.
A politikus felvetette: akár teljes egészében ingyenessé lehetne tenni a készpénzfelvételt, ami jelenleg évi 300 milliárdos tranzakciósdíj-bevételt hoz a bankoknak.
Felvetette: a pénzintézetek korábban a betétek forgatásából, az óriáscégek egymás közötti műveleteiből és a drága hitelkártyák hozamából, nem kiskeresetű emberek mikro-tranzakcióiból éltek meg.
Z. Kárpát Dániel hiányolta annak garanciarendszerét, hogy a bankok nem háríthatják ügyfeleikre az automata-telepítés költségeit, majd arról beszélt, az észrevétlen áremelések ellen ki kell terjeszteni az online árfigyelést a bankokra és a pénzügyi szolgáltatásokra.
A Mi Hazánk régóta a készpénzhasználat védelme mellett van
Novák Előd (Mi Hazánk) üdvözölte a javaslatot, hogy minden településre kerüljön ATM, hiszen a készpénz használata a magyar emberek függetlenségének és szabadságának biztosítéka. Jelezte, pártja régóta sürgeti a készpénzhasználat védelmét. Reményét fejezte ki, hogy a javaslat csak az első a sorban.
Novák Előd nehezményezte ugyanakkor, hogy a javaslat nyitva hagyja a kérdést, ki fogja fizetni az ATM-automaták telepítési költségét.
A készpénzhasználat előnyeit sorolva megemlítette, hogy a bankkártyás fizetés hajlamossá teszi az embereket a túlköltekezésre, megnehezíti a kisvállalkozók életét, míg a készpénz áramkimaradás esetén is alkalmazható, és nem követhető a vásárló, ahogy a kártyahasználat esetén, így a készpénz talán az emberi szabadság utolsó bástyája.
Azt is mondta: itt lenne az ideje a díjmentes készpénzfelvétel 150 ezer forintos összeghatárának emelésének is.
Államtitkári reagálás
Fónagy János, a nemzetgazdasági tárca államtitkára az elhangzottakra reagálva jelezte: soha nem volt még annyi, 5140 ATM Magyarországon, mint ma, ami nem jelenti azt, hogy ne kellene minden településre ATM-et telepíteni.
Ismertette: 2033 postahely működik Magyarországon, ez több, mint az Európai Unió szabályai szerint legfeljebb üzemeltethető 1330, tehát "nem jó dolgunkban igyekeztünk mérsékelni az állami postai szervezetet".
A készpénzhasználatról szólva jelezte: a lakosság egyre nagyobb számban használja az elektronikus fizetési csatornákat, ugyanakkor a nyugdíjasoknak mindegye fele készpénzben kapja a nyugdíját.
Az MNB pénzforgalmi statisztikái szerint 2020 negyedik negyedévétől a bankkártyával történő fizetés meghaladja az ATM-ből történő készpénzfelvétel értékét. Fizetési számlára 975 milliárdot fizettek be ATM segítségével, így az ATM-eknél megjelenő készpénzforgalom 29 százaléka már nem készpénzfelvétel, hanem készpénzbefizetés volt.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!