A Modern városok program-szerződést Békéscsabán 2016. április 26-án írták alá, megvalósult 21 fejlesztés vagy fejlesztési előkészítés 431 milliárd forint hazai forrásból. Ugyanakkor nem zárult le minden program. A békéscsabai repülőtér fejlesztésének előkészítésére biztosítottak forrást, a munka jelenleg is tart. Többlettforrásra van szükség ipari parkokhoz vezető kerékpárutak megépítésére, hogy be lehessen fejezni a munkát, igaz ez a Munkácsy-negyed esetében is, ahol a Munkácsy Mihály Múzeum homlokzatfelújítása még nem történt meg. A multifunkcionális sportcsarnok és fedett uszodakomplexum építése nem valósult meg, és - mint az előterjesztésben írták - "tovább kell vizsgálni az új hűtő-, fagyasztó- és feldolgozóüzem, valamint paradicsomsűrítmény- és zöldségszárító üzem megvalósításának lehetőségeit".
Opauszki Zoltán Fidesz-KDNP-frakcióvezető örömét fejezte ki, hogy "nincs olyan projekt, amely a süllyesztőbe került volna".
Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) polgármester hangsúlyozta: nem zárultak le a békéscsabai programok, reméli, hogy kedvező választ kap a kormánytól egyes projektek folytatásáról.
A képviselők tárgyaltak a jövő évi költségvetés tervezéséről is. A városvezető a legfontosabb feladatok között az önkormányzat működőképességének biztosítását; az energiagazdálkodást és a több mint ezer munkahely megtartását említette. Hozzátette, amíg nem derül ki, milyen uniós támogatásokat nyertek el, illetve folytatódhat-e a Modern városok program, csak kisebb intézményi fejlesztések valósulhatnak meg.
Az 55 ezer lakosú város lehetőségeit meghatározza, hogy az egy főre jutó adóerő-képesség növekedése miatt nő a szolidaritási hozzájárulás 2024-ben. Jelenleg ismert összege 1,4 milliárd forint, amely 566 millióval több az előző évinél - írták az előterjesztésben.
Szociális városrehabilitációra pályázik a békéscsabai önkormányzat az Egyensúly AE Egyesülettel és a Körösök Völgye Natúrpark Egyesülettel közös konzorciumban. Maximum 414 millió forintból valósítanának meg különböző bűnmegelőzési, közösségfejlesztést célzó, egészségügyi és munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programokat.
A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület az önkormányzat konzorciumi partnere egy másik, határon átnyúló pályázatban is, amelyet Nagyszalontával és a román Milvus Egyesülettel közösen adnak be. Nyertes pályázat esetén a békéscsabai önkormányzat a Körösök Völgye Látogatóközpont épületének felújítását, energetikai korszerűsítését, valamint a belső tér átszervezését végezné el.
Tulajdonosi hozzájárulását adta a közgyűlés két olyan határon átnyúló Interreg pályázathoz is, amelyet a Munkácsy Mihály Múzeum valósítana meg, vállalták az ötszázaléknyi saját forrás biztosítását.
A múzeum egyrészt a Bihar Megyei Kulturális Igazgatósággal, a Nagyváradi Egyetem egyik karával, valamint a nagyváradi Körösvidéki Múzeummal közösen pályázik régészeti kutatásokkal kapcsolatos tudományos munka támogatására. A csabai intézmény régészeti lelőhelyek kutatna és egy időszaki digitális kiállítást rendezne a régészeti örökségi elemek folyamatos pusztulásáról.
A másik pályázatot az Arad Megyei Kulturális Központ partnereként adja be a múzeum. A békéscsabai intézmény a Gabonamúzeum kiállítóhelyet fejlesztené, áttelepítené Mladonyiczki Béla békéscsabai képzőművész A mag című szobrát, képzőművészeti alkotótáborokat szervezne, ehhez eszközöket vásárolna, valamint kiállítást állítana össze a táborban született alkotásokból Békéscsabán.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!