5 tipp a kerti növények átteleltetéséhez

PR-cikkek , 2024.12.17

A téli hideg, szürke időjárás elől mi emberek a fűtött szobába menekülünk, és innen várjuk, hogy újra beköszöntsön a tavasz, a kinti növényeknek viszont a szabadban kell átvészelniük az időjárás viszontagságait.

Terasz
Egy lelkiismeretes kertész pedig ilyenkor sem hagyja sorsukra őket, hanem igyekszik minél könnyebbé tenni számukra a téli hónapok túlélését. Ha te is a szíveden viseled a növényeid sorsát, akkor tarts velünk, mert adunk néhány hasznos tippet, még több hasonló cikkért pedig kattints a Bien.hu kert és terasz rovatára!

  • 1. Fagyvédelem mulcsozással és fóliázással

A kinti növények legnagyobb ellensége télen nem az eső vagy a hó, hanem sokkal inkább a fagy. Ez ellen pedig úgy tudsz a legkönnyebben védekezni, ha körbeszigeteled őket.

Szórj a növény gyökérzónája köré vastag rétegben mulcsot, szalmát vagy fenyőkérget, ezek ugyanis remekül védi a gyökeret a fagytól.

Ha a felszín feletti részeiket is védeni akarod, akkor borítsd be őket kerti takarófóliával – nagyobb cserjék, kis fák esetén először drótból készíts egy keretet, és erre húzd rá a fóliát – így a hideg szél vagy hó nem éri majd őket közvetlenül.

  • 2. Amit csak lehet, vigyél be védett helyre!

A cserepes növények abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy mobilisak, így őket akár be is viheted egy fedett helyiségbe, ahol könnyedén áttelelhetnek. Fontos, hogy ez lehetőleg ne a házban lévő fűtött szobák valamelyike legyen, ugyanis a meleg, száraz levegő nem tesz jót nekik.

Azonban ha akad egy garázs, nyárikonyha, üvegház vagy egyéb fűtetlen, viszont védett épület, az tökéletes lesz. Gondoskodj róla, hogy ebben a helyiségben ne legyen fagy, akadjon némi természetes fény (tehát egy ablaktalan fészer vagy pince nem lesz jó), és időnként szellőztess, hogy elkerüld a párásodást és a gombás megbetegedéseket.

  • 3. Ne hanyagold el teljesen az öntözést

Bár télen, amikor a növények “alvó” állapotban vannak, nem igényelnek annyi vizet, de azért ilyenkor sem szabad teljesen felhagyni az öntözéssel. Locsolj ritkán és keveset, hiszen az sem jó, ha pangó víz marad a földben, ilyenkor ugyanis a párolgás is sokkal kisebb.

A szabad ég alatt lévő növényeket pedig tényleg csak abban az esetben kell öntözni, ha hetekig nincs csapadék és jól láthatóan száraz a talaj.

  • 4. Ne hagyd, hogy a hó súlya lehúzza az ágakat!

Való igaz, hogy gyönyörű látvány, amikor egy kiadós havazás után mindent vastag fehér lepel borít a kertben, a növényeid viszont nem igazán rajonganak azért, hogy a súlyos hóréteg megtelepszik rajtuk.

Ezért miután kigyönyörködted magad a hófödte tájban és csináltál egy-két fotót, rázd le az örökzöldek ágairól a havat, nehogy az ágak letörjenek vagy megsérüljenek. 4

  • 5. Gondoskodj a tápanyagpótlásról!

A tavasz beköszöntével a legtöbb növény intenzíven növekedni kezd, ezért érdemes már az ősz és a tél folyamán extra tápanyagokkal ellátni őket trágya formájában. Keress olyan trágyát, ami foszforban és káliumban gazdag, ez ugyanis elősegíti majd a növekedést, így a tél elmúltával hamar újra csodaszépen virágba borul majd a kerted.

(Webrádió)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!