Ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket, elengedhetetlen, hogy az alvásunk minőségi legyen. Ellenkező esetben fáradtak, ingerültek leszünk, és gyulladások alakulhatnak ki a szervezetünkben. Mindez oxidatív stresszhez vezethet, sőt, még a súlyunk is gyarapodhat.
Hogy mi lehet a megoldás? Először is az öndiagnosztika. Például a
SleepAir az alvási gondok hátterét segít feltárni, illetve száj- és orrtapaszokat is kínál a problémák megszüntetésére. Ha szeretnéd maximalizálni az alvásod, tarts velünk!
Mire figyeljünk alvás előtt?
Ahhoz, hogy igazán jól tudjunk aludni, fel is kell rá készülni. Kell hozzá egy olyan rutin, ami elősegíti a nyugodt pihenést. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
- Először is limitálni kell a lefekvés előtti képernyőidőt! Hagyni kell, hogy feldolgozzuk, hogy mi történt napközben, de ez csak akkor lehetséges, ha nem tömjük tele a fejünket mindenféle elektronikus tartalommal. Ráadásul a kékfény, amit a képernyők, monitorok kibocsátanak, felborítja a szervezetünk melatonin-termelését.
- Végezzünk ebben az idősávban relaxációs és légzőgyakorlatokat!
- Délután kerüljük a koffeint! Mivel a felezési ideje nagyjából 5 óra, ha későn visszük be a szervezetünkbe, akkor nem lesz ideje kiürülni, és az élénkítő anyag nem enged majd aludni bennünket.
- Állítsuk be a cirkadián ritmusunkat, ami az alvás-ébrenlét fázisait szabályozza.
- Mozogjunk rendszeresen! Már napi 30-45 perc is elegendő lehet, de arra ügyeljünk, hogy az esti órákban már ne legyen túlságosan intenzív az edzés.
- Az alváshigiénia is kulcsfontosságú, vagyis az, hogy megfelelő legyen a fény, a hőmérséklet és a zajszint.
Mi az a cirkadián ritmus?
Ez egy olyan belső folyamat, ami napi szinten ismétlődik, és mi magunk szabályozzuk. Egy úgynevezett belső óráról van szó, ami a szemünk jelzései alapján működik a fénymennyiség hatására. Úgy tudjuk fenntartani, ha naponta ugyanakkor kelünk és fekszünk. De az is támogatja, ha a reggeli órákban először természetes fény éri a szemünket. Ha ezek mind jól működnek, az alvásunk is sokkal pihentetőbb lesz.
Az orrlégzés szerepe az alvásban
A híradások gyakran szólnak arról, hogy hogyan éljünk tudatosan, de azt nem feszegetik, hogy mennyire fontos az orrlégzés. Ha ugyanis a szánkon át vesszük a levegőt, a szervezetünk kevesebb oxigénhez jut, így gyakoribbá válnak a fejfájások. Azért, hogy megszüntessük a szájlégzést, szerezzünk be szájtapaszokat a SleepAirtől! Ezek hipoallergén, bőrbarát és légáteresztő anyagból készülnek, így nem allergizálnak. Amellett, hogy segítik a minőségi alvást, javítják a szájhigiéniát, és csökkentik a horkolást is.
Arra ügyeljünk, hogy a minőségi alvás mellett a mennyiség is fontos, vagyis az, hogy hány órát pihenünk napi szinten. Javasolt ebben az esetben a napi 7-9 óra. Valljuk meg, nem könnyű betartani, de megéri!
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!