Mindez a menstruációs ciklusra, mind pedig a megtermékenyülésre negatív hatást gyakorol, hiszen az érett petékből ciszták képződnek a kilökődés helyett.
Szembetűnő lehet, ha a ciklus rendszertelenné válik, sikertelen a teherbeesés, túlsúly mutatkozik, vagy intenzív hajhullást, fokozott szőrnövekedést arcon és mellkason, pattanásokat, anyagcserezavart, hangulatingadozást tapasztalunk. A PCOS-t kiválthatja a krónikus stressz, gyulladásos állapotok a testben vagy az inzulintöbblet is. Amennyiben a tüneteket heteken, hónapokon át tapasztaljuk, keressünk fel szakembert.
Mire figyelj a hétköznapokon?
Első lépés az életmódváltás, valamint a testsúly optimalizálása, a testzsír vagy a vércukorszint figyelembevételével. A rendszeres étkezések szintén sokat nyomnak a latba, a többször keveset elv alapján. PCOS esetén minimum 5, de lehet 6-8 könnyű étkezés beiktatása is. Kérd szakember segítségét egy célzott étrend kialakításához!
A rendszeres mozgás úgyszintén lényeges, ami lehet séta vagy lazább kocogás, esetleg könnyedebb túra, kerékpározás vagy görkorcsolyázás. A kellő mennyiségű és minőségi alvás, a pihenés ugyancsak kiemelkedően fontos, ugyanis a kialvatlan állapot növeli a kortizolszintet.
Mi támogathat PCOS esetén?
Különféle vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok juttatása a szervezetbe hathatós segítséget nyújt. Egyik legfontosabb nyomelem PCOS-nél a króm, mert támogatja a szénhidrátok optimális felszívódását és az inzulinszabályozást. Emellett alapvető az A-, B-, C-, D-vitaminok fogyasztása, valamint a vas, a cink és a szelén pótlása.
A lenmag csökkenti az androgénszintet, a fahéj pedig az inzulinszintet. A gyógynövények közül a málnalevélből, a rozmaringból és a barátcserjéből készült tea, a macagyökér kapszula hozzájárulnak a hormonrendszer kielégítő működéséhez.
A PCOS-diétáról
Az IR diéta mellőzi a finomított alapanyagokból előállított termékeket, így a fehér lisztből, a fehér cukorból, a rizsből, a keményítőből és a kukoricából készült ételeket. Napi 160 g szénhidrát a javasolt bevitel, ezáltal megelőzhető az emelkedett inzulinszint.
A mediterrán diéta során olyan táplálékok kerülnek a szervezetbe, amelyek az inzulin mielőbbi lebontását szorgalmazzák. Olajos magvak, avokádó, lenmag, lazac, olívabogyó a főbb alapanyagok. A halolajak redukálják az androgének mennyiségét. A tenger gyümölcsei, a zöldségek és a gyümölcsök szintén szerepet kapnak a rostbevitel miatt. Inkább bogyósokat válassz, mert cukortartalmuk alacsonyabb.
A ketogén diétánál a zsírokból nyer energiát a test, így alacsony szénhidráttartalmú táplálékokat juttat a szervezetbe. Óvatosságot igényel ez a változat.
A Pranagarden munkatársai örömmel segítenek, ha tanácstalannak érzed magad vagy elbizonytalanodtál.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!