Talán nekünk is van egy jó ötletünk, ami piacképes lehet, és megérné miatta elgondolkodni a cégalapításon. Cikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogy milyen lépései lehetnek a cégalapításnak.
Az alapítás előtt
Ha már biztosak vagyunk benne, hogy ötletünket célszerű piacra dobni, akkor bizonyára nagyon izgatottak vagyunk, és már szeretnénk belevágni a nagy projektbe, hogy egyszer mi is a gazdasági hírek rovatában szerepelhessünk. A
cégalapítás azonban egy komoly és összetett folyamat, ezért nem ajánljuk, hogy bárki is elkapkodja. Most a BV Partners ügyvédi iroda segítségével járjuk körül, mit is kell tennünk még az alapítás előtt.
Egy vállalkozás működését gondosan meg kell tervezni, amihez nagyon jó eszköz egy üzleti terv. Ez nem kötelező, de sokat segíthet az irányok és célok kijelölésében, a piac elemzésében, valamint a pénzügyek átláthatóságának megteremtésében.
Ebben a szakaszban kell kiválasztanunk a megfelelő cégformát is, majd ellenőrizni, hogy a választott cégnevünk szabad-e. Szintén előkészítő feladat a székhely kiválasztása, a tevékenységi körök meghatározása, vagyis a TEÁOR-számok kiválasztása és a jegyzett tőke előkészítése.
Mindehhez óriási segítséget nyújthat egy magasan képzett könyvelő vagy adótanácsadó, valamint egy jogi képviselő.
A cégalapítás menete
A cégalapítás egy rendkívül összetett jogi és adminisztratív folyamat, melynek első lépése a működés kereteinek meghatározása, de ha ezeket az előkészítés során megfelelően előkészítettük, akkor itt már könnyű dolgunk lesz. A jogi képviselőnk fogja ellátni a képviseletünket a cégalapítás során, ezért ha eddig nem tettük meg, most már ki kell választanunk, hiszen ő fogja benyújtani a szükséges iratokat a cégbíróságra.
Ha minden dokumentum készen van, akkor az egész folyamat nagyjából 3-4 munkanap alatt le is zajlik. Tehát az ügyvédünk beadta a szükséges iratokat, majd az adószám megérkezését követő munkanapon kapunk egy tanúsítványt, ami tartalmazza az új cég nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát, adószámát és a statisztikai számjelet. Végezetül a cégbíróság megküldi a bejegyző végzést az ügyvédi irodának.
Igényelnünk kell továbbá adószámot, és nyitnunk egy bankszámlát, amelyen elhelyezzük a jegyzett tőkét, ha az alapító okiratban ez szerepel. A cég a működését a cégbejegyzési kérelem előterjesztésekor is megkezdheti előtársaságként.
Szükséges iratok
Többféle hivatalos irat benyújtására lesz szükség:
- Létesítő okirat
- Aláírási címpéldány vagy aláírásminta
- Vezető tisztségviselői nyilatkozatok
- Székhelyhasználati igazolás
- Tőkeigazolás
- Adatlap a NAV részére
- Cégbírósági bejegyzési kérelem
Bár hosszú út vezet odáig, hogy szerepelhessünk a vezető gazdasági hírek között, nem vagyunk egyedül ebben a folyamatban, hiszen jogi képviselőnk mindvégig mellettünk áll majd.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!