Hogyan zajlik a plazmaadás?

PR-cikkek , 2025.04.28

Egyre több hír szól a plazmaadásról, azonban sokakban csak gyülekeznek a kérdések, amelyek miatt nem mernek belevágni.

Orvos laptoppal Most megpróbálunk eloszlatni minden kételyt azáltal, hogy részletesen elmondjuk, mi is történik a plazmaadáson, és egyáltalán hogyan juthatunk el odáig.

A nulladik lépés

Az első lépést megelőzi a kapcsolatfelvétel, ugyanis először egy alkalmassági vizsgálatot végeznek velünk, amelyre célszerű előzetesen időpontot egyeztetni például a Plazma Center valamelyik nagyvárosban elérhető központjába. Itt megnézik, hogy adott-e minden a plazmaadás feltételei közül az adott jelentkezőnél. Ezt a vizsgálatot szokták alkalmasításnak is nevezni.

Az alkalmasítás

A vizsgálatra a személyes okmányainkkal, dokumentumainkkal kell jelentkeznünk: szükségünk lesz egy fényképes igazolványra, a lakcímkártyánkra, valamint a TAJ-kártyánkra is. Ha valamilyen korábbi orvosi lelettel rendelkezünk, azt is elhozhatjuk magunkkal.

Az adataink felvétele után kapni fogunk egy részletes kérdőívet, amelynek a kérdései az egészségi állapotunkra vonatkoznak. Fontos, hogy a valóságnak megfelelően válaszoljunk! Ne feledjük, a vérplazmából súlyos betegségben szenvedők számára készítenek gyógyszereket, ezért elengedhetetlen, hogy csak jó minőségű plazmát használjanak fel az előállításhoz.

Megmérik a vérnyomásunkat, pulzusunkat és testsúlyunkat, majd a plazmaközpont egyik orvosa alaposan megvizsgál és felveszi az anamnézist. Ekkor vért is vesznek tőlünk a laboratóriumi vizsgálathoz.

A laboreredményt nagyjából egy hét után tudjuk meg, ekkor derül ki minden kétséget kizáróan, hogy adhatunk-e plazmát vagy sem. Ha igen, akkor már egyeztethetjük is az időpontunkat az első plazmaferezisre!

Az első plazmaadás

Minden plazmaadás azzal kezdődik, hogy megmérik a vérnyomásunkat, pulzusunkat, testhőnket és a testsúlyunkat. Ezen felül elkészítenek egy vérképet is, amelyben például a hemoglobinszintet tudják ellenőrizni.

A plazmaadásra megfelelően felkészülve érkezzünk! Igyunk előtte legalább 2 liter vizet (a megelőző napokban is legalább napi 2-3 liter folyadékot), valamint együnk is, de kerüljük a túl zsíros ételeket. Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, vagyis érkezzünk kipihenten, és a plazmaadás után is pihenjünk eleget! Ha megbetegednénk, mire elérkezik a plazmaadás napja, egyeztessünk egy másik időpontot, hiszen fontos, hogy egészségesen vegyünk részt a ferezisen.

A plazmaadás során az asszisztensek mindent megtesznek annak érdekében, hogy jól érezzük magunkat. A könyökhajlati vénánkból engedik le a vért, amit az ún. plazmaferezis gépbe vezetnek, ami különválasztja a vérplazmát a vér alakos elemeitől. Ezeket vissza is juttatják a szervezetünkbe, míg a plazmát egy zsákba gyűjtik.

A plazmaadást követően javasolt fél órát pihenni még, ami alatt a váróteremben fogyaszthatunk a frissítőkből.

Láthatjuk tehát, hogy a plazmaadásban semmi ijesztő nincs, így ez nem lehet akadálya annak, hogy mi is plazmaadó hősökké váljunk.

(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!