A növények a számukra szükséges tápanyagokat a talajból tudják kinyerni. Kiemelkedően fontos biztosítani nekik a megfelelő mennyiségű nitrogént, foszfort és káliumot.
A trágyázás fontossága
A legfontosabb dolga a gazdák és kiskertek tulajdonosainak ősszel az, hogy gondoskodjanak a talaj szervesanyag-tartalmáról. Az ültetvényeket, ágyásokat ilyenkor trágyázni kell, ha azt szeretnénk, hogy a következő évben bőséges legyen a termés.
További teendők az őszi időszakban
Számos különböző földművelési technológia létezik. Ezek közül egyre elterjedtebb a No Till valamint a minimum Till technológia. Akik e két módszert követik, azok egyáltalán nem, vagy csak minimális mértékben forgatják a talajt. E megoldások célja elsősorban az, hogy hatékonyabban meg lehessen tartani a talaj nedvességtartalmát.
Az őszi vetésre szánt területek talaját megfelelően elő kell készíteni, ha indokolt, akkor gondoskodni kell a tápanyag-utánpótlásról is. Ilyenkor kell elvégezni a talajkondicionálást is humuszos, aminosav-alapú módon vagy gombák, baktériumok segítségével.
A tápanyagok kijuttatásának formái
Ahogy növekszenek a növények, tápanyagokat használnak fel. Csakhogy a talaj tápanyagforrása véges. Ha kizsigereljük a földet, akkor a termések minősége és mennyisége előbb-utóbb el fog maradni a várakozástól. A tápanyagok visszapótlása megoldható műtrágyával, híg- vagy szervestrágya használatával. Takarónövényt vagy zöldtrágyát is használhatunk e célból.
Ha egészséges növényeket akarunk nevelni, akkor gondoskodnunk kell a számukra nélkülözhetetlen mikro-, makro- és mezoelemek pótlásáról. A hatalmas méretű szántóföldeken nem elég ehhez az állattartás során felgyülemlett szerves- és hígtrágyák használata, műtrágyák, zöldtrágyák bevetésére is szükség van. Jó stratégia bedolgozni a talajba a szármaradványokat is.
Léteznek kiváló minőségű, magas szervesanyag-tartalmú készítmények pellet, folyékony illetve por formában is. Talajkondicionálásra sokan a Humin Force nevű terméket alkalmazzák, míg a talaj nedvességmegtartó képességének javítására a Vízőrt lehet bevetni.
Konyhakertek esetében a komposztálás is szóba jöhet
Kisebb kertek, konyhakertek esetén a tápanyagutánpótlásra nagyszerű megoldás a házi komposzt felhasználása. Egész évben gyűjthetjük a gyümölcs- és zöldségmaradékokat, a tojáshéjat és a kávézaccot. Ősszel vagy a tél végén bedolgozhatjuk őket akár a szabadföldi ágyásokba, akár a magaságyásokba. Így két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen jelentős mértékben csökkenhet a konyhai szemét mennyisége, miközben növeljük a talaj tápanyagtartalmát.
Ha megfelelően készítjük fel a termőföldet, akkor biztosak lehetünk abban, hogy az meg fog látszani a következő év termésén.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!