Láncfűrész lánc méretezési kisokos: hogyan válaszd ki a pontos illeszkedést?

PR-cikkek , 2025.02.02

A láncfűrészek egy igen fontos alkatrészéről van szó, hiszen csak akkor tudunk jól fűrészelni, ha optimálisan választjuk meg hozzá a láncot.

Láncfűrész Minden esetben a láncelosztást, a hajtószemek számát és a vastagságot kell figyelembe venni, ha jó döntést szeretnénk hozni. Akkor tud megbízhatóan üzemelni egy láncfűrész, ha a lánc és maga a fűrész egymáshoz tökéletesen illeszkedik, így a gépből is a maximális teljesítményt tudjuk majd kihozni.

Mit kell tudni a láncfűrész lánc méretezéséről?

Pontosan tudnunk kell, hogy a gépünkhöz milyen láncra lesz szükségünk. Tudnunk kell a méretet, a szemvastagságot és a szemek számát is. Mindig olyan láncot vásároljunk, amely korábban is rajta volt a fűrészen, így biztosan elkerülhetünk nagyon sok problémát. A Profibarkács szerint a láncfűrész lánc méretek tolómérővel egyszerűen lemérhetők. A lényeg, hogy a lánc pontosan illeszkedjen a fűrész csillagkerekéhez és a láncvezető hosszához, valamint a vastagságához is.

Hogyan tudjuk meghosszabbítani a lánc élettartamát?

A munka elvégzése után a láncfeszítést engedjük ki, hiszen a lánc minden esetben felforrósodik és ezáltal megnyúlik. A lazítással elkerülhető, hogy a lánc meggyengüljön vagy esetleg elszakadjon. Soha
ne használjuk a teljes kopásig, mindig időben gondoskodjunk a cseréről, így nagyon sok balesetet is elkerülhetünk.

Milyen fogazatok közül választhatunk?

A többféle méret mellett, többféle kialakításban is megvásárolhatók a láncok. Általában a használat fogja meghatározni, hogy milyen terméket vásároljunk. Finom és durva fogazatú láncok is rendelkezésünkre állnak, attól függően, hogy milyen anyagot szeretnénk vágni vele. A lánc fogazata készülhet kovácsolt acélból, vagy karbidbetétes anyagból. Ezeket a láncokat mindig éleztetni kell, vagy ha értünk valamelyest a karbantartási munkálatokhoz, akkor mi magunk is elvégezhetjük ezt a munkafolyamatot.

Miből áll egy lánc?

Vezetőszemből, biztonsági vezetőszemből, összekötőszemből, összekötőszem szegecsből, biztonsági összekötőszemből és szegecsből, bal és jobb vágófogből. A vágófogak pedig tetőlapból, vágósarokból, oldallapból, fogtorokból, mélységhatárolóból, talpból, végsarokból és szegecsfuratból állnak.

Milyen kialakítások állnak rendelkezésünkre?

Teljes véső, félvéső, aprító kialakítású láncokat vásárolhatunk. A teljes véső a puhafa esetében a legeredményesebb és általában nagyobb teljesítményű fűrészekhez ajánlják. A félvéső sarkai enyhén kerekített kialakításúak, így ezek a fogak sokkal hosszabb ideig tudnak élesek maradni. Kemény vagy esetleg fagyott fa esetében ezt érdemes választani. Általában az építőiparban használják, de ácsoknál is egyre többször találkozhatunk ilyen fűrészekkel. Otthonainkban a tűzifát is könnyebben fel tudjuk vele aprítani. Az aprító lánc a félvésőhöz hasonlítható és otthoni, valamint hobbi célokra szokták megvásárolni. Általában a kisebb teljesítménnyel rendelkező fűrészekhez lehet tökéletes. Keményfát ezzel soha nem érdemes vágni.

Milyen láncméretek léteznek?

A méretet mi magunk is könnyedén megmérhetjük egy tolómérő segítségével. Összesen 6 féle méret áll rendelkezésünkre: ¼”, 325”,3/8”,404”,750”,3/4”. Hazánkban a 3/8, vagyis 9,32 mm-es és a 325”, vagyis 8,25 mm-es típus az elterjedtebb.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!