Ilyen lehet például a méz is, ami egy a természet számos ajándéka közül, az alábbi írásban áttekintjük, miben is rejlik a csodája.
A méz egészségügyi hatásai
A méznek, főleg hogyha a
KávéVerzum minőségi mézei kerülnek az Ön otthonában is terítékre, számos egészségügyi előnye lehet, mivel rendkívül tápláló, és emellett nagyon komoly antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Na de lássuk, miért is érdemes ebből a cseppfolyós csodából rendszeresen, de természetesen mértékkel fogyasztania.
Először is a mézben található antioxidánsok segíthetik az immunrendszer erősítését és a szervezet védekezőképességének növelését.
A méhek termelte csodás táplálék antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet akár külsőleg is a sebek, horzsolások vagy égési sérülések gyógyításában.
A meleg (de nem forró) teához vagy citromléhez keverve, csillapíthatja a köhögést és enyhítheti a torokfájást, valamint nyugtatja az irritált nyálkahártyát.
Glükózt és fruktózt tartalmaz, amelyek gyorsan felszívódnak a szervezetben, így energiát adnak. Sok sportoló is használja edzés előtt vagy után gyors energiapótlásra.
Néhány tanulmány azt sugallja, hogy fogyasztása segíthet a koleszterinszint csökkentésében és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának minimalizálásában.
Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a méznek számos egészségügyi előnye van, túlzott fogyasztása magas kalória-, illetve cukortartalma okán hozzájárulhat az elhízáshoz és a cukorbetegség kialakulásához. Emellett a csecsemőknek nem szabad adni mézet, mivel a botulizmus kockázata miatt veszélyes lehet számukra. Mindig fontos figyelembe venni az egyéni egészségi állapotot és szükségleteket a méz fogyasztása előtt.
Mennyit ehetünk belőle?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a napi cukorfogyasztásnak (ideértve a természetes cukrokat is, mint például a méz) a teljes energiafelvétel 5%-án belül kell maradnia.
Egy átlagos, egészséges felnőttnek tehát célszerű korlátok közé szorítania a méz fogyasztását, általánosságban napi egy-két teáskanálnyi mennyiség elfogyasztása lehet az ajánlott, pl. : reggeli müzlibe keverve, vagy teához, joghurthoz vagy gyümölcsökhöz adagolva.
Emellett mindig ajánlott figyelembe venni az egyéni egészségi állapotot, illetve az esetleges egészségügyi problémákat, fontos továbbá szakemberrel konzultálni az étrenddel kapcsolatos kérdésekben.
Sokféle íz, ezernyi aroma
Mivel érdemes a mézet mértékkel fogyasztani, így hasznos lehet komoly hangsúlyt fektetni arra, hogy milyen ízekkel kényezteti magát.
A méz kivételes íze gyakran attól függ, hogy milyen virágok nektárjából készült, illetve sok esetben más élelmiszerekkel keverve alakítanak ki különleges mézeket.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!