Sok tényező befolyásolhatja, így érdemes ezeket elsőként átgondolni a megfelelő döntés meghozatalához.
Ezért is érdemes az összetettebb épületgépészeti megoldásokat a már meglévő vagy újonnan kialakítandó rendszerek esetében olyan szakértőre bízni, aki a teljes körű lebonyolítást vállalja.
A
P&P Group Kft a hőszivattyúk kivitelezése során komplett épületgépészeti szolgáltatásokat nyújt a hűtés és fűtés, valamint a használati melegvíz-rendszerek esetében.
Mire érdemes figyelni a hőszivattyú telepítésekor?
Elsőként azt kell megvizsgálni, hogy új építésű otthon vagy régebbi épület felújítása alkalmával szeretné megvalósítani. Természetesen a legegyszerűbb, ha nulláról indul a tervezés; ilyen esetben kompromisszummentes megoldás érhető el. A felújítások során viszont a már meglévő hőleadó rendszerekkel való összekötés és átalakítás okozhat kihívást.
Ezután a ház, lakás méretét, szigetelésének minőségét és energetikai hatékonyságát kell megvizsgálni, ezek nagyban befolyásolják a rendszer optimális működését. Minél nagyobb alapterületű vagy rosszabb szigetelésű az épület, annál több energiát fog igényelni a hűtése és a fűtése, amihez nagyobb teljesítményű hőszivattyúra lesz szükség.
Figyelembe kell venni azt is, milyen funkciók ellátására szeretné igénybe venni a hőszivattyút. Csak hűtésre és fűtésre, esetleg a használati melegvíz előállítására is szeretné-e használni.
Milyen hőleadó rendszerekhez érdemes hőszivattyút választani?
A hőszivattyús rendszerek bármilyen hőleadó rendszerrel csatlakoztathatóak. A leghatékonyabban az alacsony előremenő hőmérsékletű és nagy hőleadó felületű rendszerek esetében üzemeltethetőek. Ilyen a padlófűtés, a fal- és mennyezetfűtés vagy a fan coil. Ráadásul még napelemes rendszerekkel is kombinálható, így még gazdaságosabb és környezettudatosabb lehet a működtetése. Egyedül a régi típusú vasradiátorok nem kompatibilisek vele.
Hogyan számolható ki a szükséges teljesítmény?
Ahhoz, hogy a hőszivattyú optimális teljesítménnyel tudja ellátni a feladatát ismerni kell az épület hőigényét. Elmondható, hogy átlagosan 60 W/nm teljesítmény szükséges egy megfelelően szigetelt ingatlan fűtéséhez. Ez egy 140 nm-es ház esetében 8,4 kW, de a helyi éghajlat, a hőmérséklet-ingadozások, az energiafelhasználási szokások, az áramtarifák mind befolyásolják a szükséges teljesítményt.
A pontos értékek meghatározását érdemes kivitelezőre bízni. Figyelni kell a berendezés fűtési teljesítményére, az éves teljesítménytényezőre, mely meghatározza, mennyi hőt biztosít 1 kWh villamosenergia felhasználásával. Megállapítható, hogy a hazai viszonyok között egy 8 és 16 kW közötti teljesítményű készülékekkel nem lőhet mellé.
Látható tehát, hogy a hőszivattyús rendszer telepítése előtt mindenképpen érdemes kikérni szakértők véleményét az optimális teljesítmény eléréséhez.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!