Mire kell készülni napelemes rendszer telepítése során?

PR-cikkek , 2025.04.28

A megújuló energiaforrások egyre nagyobb érdeklődésnek örvendenek, köszönhetően elsősorban a technológiai fejlődésnek.

Napelem A villanyszámlából egy jól látható szeletet faraghatunk le a segítségével, de még a fűtéssel is spórolhatunk. Fenntarthatóság, környezetvédelem miatt pedig elengedhetetlen az alkalmazásuk a mindennapokban.  

Mire figyeljünk a telepítés során?

Ma már bárki számára elérhető egy saját napelemes rendszer. Természetesen a telepítése és a fenntartása során több tényezőre is oda kell figyelni. Például a váratlan eseményekre is fel kell készülni, amiben szerencsére egy hatékony biztosítás is tud segíteni, a megkötése pedig a Genertel Biztosító oldalán is megoldható. Még mielőtt bármit papírra vetnénk, hogy pontosan mennyi panelt és hova szeretnénk, érdemes több helyről ajánlatot bekérni. Az olcsóbb megoldások gyakran gyengébb minőséget is jelentenek, hosszú távon nem képesek fenntartani a megfelelő teljesítményt és több meghibásodással is fogunk találkozni.

A napelemes rendszerek esetében mindig érdemes hosszú távra tervezni és számításba venni a rendszeres karbantartás költségeit is. Minden helyzetben bízzuk profikra a tervezést és a kivitelezést. Otthonunk jelenlegi és jövőbeli energiaigényét is figyelembe kell venni. Ha például elektromos autó beszerzését tervezzük vagy reálisnak látjuk, hogy néhány éven belül veszünk egyet, akkor ezt is kalkuláljuk bele a rendszer méretébe. A legtöbb gyártó és kivitelező általában 25 év garanciát vállal, de ez szimplán csak a napelemekre vonatkozik. Meg kell különböztetni a teljesítménygaranciát is, ami azt jelenti, hogy bizonyos körülmények között még 25 év után is képesek lesznek leadni a panelek a teljesítményük 80%-át.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a garancia csak a rendeltetésszerű használat ellenére bekövetkező meghibásodásokra, javítási munkálatokra vonatkozik. A szélsőséges időjárásra, lopásra vagy állatok által okozott károkra már nem terjed ki, itt egy teljes körű lakásbiztosítás lesz a megoldás.

A napelemek működése

Elméleti szinten nagyon egyszerű a rendszer működése. A talajon vagy tetőn elhelyezett napelemcellák segítségével történik a beérkező napsugárzás begyűjtése. Jelenleg még a sugárzásnak 10-20%-a hasznosul, ennek mértéke a cella típusától függ. A legtöbb fejlesztés, kutatás ezen a területen történik. Természetesen itt még nem ér véget a folyamat: a cellák által termelt energia egyenáram, ezt egy inverter segítségével alakítja át a rendszer váltóárammá, hogy a háztartási gépeket üzemeltetni tudjuk.

Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?

A napelemek villamos energiát, áramot termelnek, képesek kiváltani a hálózati áramot. A napkollektor a napenergia segítségével közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát, ezzel szintén csökkentve a rezsiköltségeket.

(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!