Házi kedvenceink esetében különösen nagy jelentősége van annak, hogy észrevegyük az apró jeleket, hiszen ők képtelenek szavakba önteni, ha rosszul érzik magukat.
A leggyakoribb emésztési problémák
Kutyáknál és macskáknál is a gyakori emésztési rendellenességek közé tartozik a hasmenés, hányás és a székrekedés. Ezeknek a kellemetlenségeknek az előfordulási esélyét jelentősen lecsökkenthetjük, ha megszokott étkezési rutint alakítunk ki. Vagyis mindig nagyjából ugyanakkor, ugyanannyi ételt kapnak kedvenceink. A mozgás szintén fontos szerepet játszik a megfelelően működő emésztésben.
Székrekedés
Ha egyszer kimarad a cica vagy a kutyus reggeli, megszokott székletürítése, még nem kell egyből kétségbe esni. Ezek a dolgok nem mennek mindig óramű pontossággal. Azonban érdemes fokozott figyelmet fordítani a helyzetre a továbbiakban, és ha később sem jön az ihlet, akkor szakembert felkeresni.
Figyelni kell továbbá az egyéb tüneteket, hogy nem tapasztalunk-e levertséget vagy étvágytalanságot kedvencünkön. Sokszor könnyen orvosolható a probléma, például ha az állat összeragadt bundája zárja el a végbélnyílást. Ebben az esetben egy szőrnyíró segítségével megoldható a probléma.
Előfordulhat az is, hogy megevett valami olyat, aminek a feldolgozásához több időre van szüksége a szervezetének. Ilyenkor várhatunk egy-két napot, mielőtt orvoshoz fordulunk. Sajnos komolyabb gond is állhat a háttérben, aminek pontos megállapításához vizsgálatok szükségesek.
A másik véglet
A másik véglet a hasmenés, ami gyakran együtt jár a hányással. Gyakran jelentkező tünet mind a kettő, és ebben az esetben is fontos, hogy a gazdi ne gondoljon egyből a legrosszabbra, hiszen nagy valószínűséggel könnyen orvosolható a kellemetlen helyzet.
Lehet, hogy a kutyus vagy a cica ellopott valamit az asztalról, amikor nem figyeltünk, ami nem tett jót neki, és a szervezete igyekszik szabadulni tőle. Ha csak hányás jelentkezik kevéssel evés után, akkor előfordulhat, hogy túl mohó volt az állat, és azért jön vissza az elfogyasztott étel.
Ezek kifejezetten gyakori esetek, és ilyenkor a tünetek egy-két napon belül megszűnnek. Addig viszont fontos odafigyelni a fokozott folyadékbevitelre, mert fennáll a kiszáradás veszélye.
Súlyosabb esetben sajnos számos egyéb dolog is meghúzódhat a háttérben, vírus, paraziták, akár daganat is. Ha más tünetek is fellépnek, illetve nem javul a helyzet belátható időn belül, mindenképp ajánlott állatorvoshoz fordulni, aki feltárja a probléma gyökerét, és tanácsokkal lát el a kezelést illetően.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!