Újraértelmezik az egyszerűsített foglalkoztatást a mezőgazdaságban

PR-cikkek , 2025.04.03

A mezőgazdasági munkák területén az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályozás elé néz, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) – az MTI jelentése szerint – a jelenlegi előírásokat alaposan átgondolta, és javaslatot tett a módosításokra.

Szalmabálák Az átalakítás célja, hogy a munkáltatók számára nagyobb rugalmasságot biztosítson, bár ezzel egy időben növeli a közterheket is – olvashatjuk a Logosz Cégcsoport blogjának egyik friss bejegyzésében.

Az eddig ismert keretek módosulása

A megújuló szabályozás egyik legfontosabb eleme, hogy a jelenlegi rendszerben engedélyezett 120 munkanaphoz további 90 nap csatlakozna az egyszerűsített foglalkoztatás keretében.  

Bár a napok számának növekedése lehetőséget teremt a mezőgazdasági vállalkozások számára, hogy hosszabb távon is alkalmazhassanak dolgozókat, ugyanakkor az előírt közterhek is emelkednek. Ezzel az NGM célja, hogy az alkalmi munkavállalás köré épülő foglalkoztatást a tisztességes munkaviszony irányába terelje.

Vajon milyen hatással lesz ez a döntés a helyi gazdákra és munkavállalókra? Sokak szerint kedvezőbb körülményeket teremthet a hosszabb időtartamú szerződések számára, viszont a költségek emelkedése kihívást jelenthet a kisebb gazdaságoknak. Az egyszerűsített munkavállalás napidíja jelenleg mezőgazdasági idénymunka esetén 120 napig napi 2200 forint, de az emelt napok után már 3300 forint lesz fizetendő.

A szakmai egyeztetések szerepe

Az új szabályokra vonatkozóan az NGM több alkalommal konzultált az érintett szakmai szervezetekkel. Az ágazati szereplők azért is üdvözlik az ilyen változásokat, mert így a rendeletek jobban igazodhatnak a valós igényekhez és a gazdasági környezethez. Ezek az egyeztetések rávilágítanak a hivatali bürokrácia és a gazdaság közötti kommunikáció fontosságára, amely sok esetben meghatározó tényező lehet a munkaerőpiacon.

Az átdolgozott szabályozási keretéből az is kiderül, hogy a munkáltatókat érintő szabályok is átalakulnak. Az új irányelvek alapján a munkáltatók már nem csak 90 napra vehetnének fel egyszerűsített formában dolgozókat, ami elősegítheti, hogy az idénymunkások könnyebben találjanak hosszabb távú megélhetést a mezőgazdasági ágazatban.

Az egyszerűsített foglalkoztatás múltja és jövője

Az egyszerűsített foglalkoztatás fogalma nem újdonság hazánkban. Az ilyen típusú munkavállalás az elmúlt több mint egy évtized során többször módosult annak érdekében, hogy a gazdasági szükségletekhez igazodva változzon. Ahogy a múltban, úgy most is az a cél, hogy a foglalkoztatási formák olyan spektrumot alkossanak, amely mind a munkavállalók, mind pedig a munkaadók számára előnyös.

A közelmúlt statisztikai adatai szerint 2024-ben a bejelentett mezőgazdasági idénymunkások száma 20 és 44 ezer fő között mozgott, majd 120 napon túl mintegy 4500 fő dolgozott ilyen keretek között.  

Ez is mutatja, hogy szükség van a szabályozás átgondolására, hiszen a munkaerőpiac igényei folyamatos átalakulást követelnek. A jelenlegi változtatásokat az Országgyűlés még nem hagyta jóvá, de ha minden a tervek szerint halad, 2026 januárjában életbe léphetnek.

(Webrádió)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!