Rövidpályás úszó vb - Hosszú Katinka újabb számban döntős

Sport, 2016.12.10

Az utolsó előtti versenynapnak ötszörös windsori vb-aranyérmesként nekivágó Hosszú Katinka szombaton is remekelt az úszók kanadai rövidpályás világbajnokságán.

A háromszoros olimpiai bajnok a selejtezők során egyik fő számában, 200 méter vegyesen rendkívül magabiztosan nyert 2:05.33 perccel, összesítésben ezen a szinten hatalmasnak számító - csaknem másfél másodperces - előnnyel végzett az élen az amerikai Madisyn Cox, s bő két másodperccel a szintén amerikai Ella Eastin előtt. A szám másik magyarja, Jakabos Zsuzsanna a negyedik időt (2:08.46 p) úszva szintén simán jutott tovább az esti - budapesti idő szerint vasárnap hajnali - döntőbe.

Hosszú 100 méter pillangón negyedikként vált finalistává (56.99 mp), így - mivel már előző nap biztosította helyét az 50 méter hát döntőjében - az ötödik versenynap főműsorában három egyéni számban is érdekelt. Nem vállalta ugyanakkor a szereplést a 4x200 méteres női gyorsváltóban, így a magyar csapat nem indulhatott el a staféták szombati vetélkedésében - derült ki a Magyar Úszó Szövetség közösségi oldalának bejegyzéséből. Ugyanitt Hargitay András szövetségi kapitány ezt nyilatkozta: "Úgy döntöttünk Katinkával, dobjuk a váltót a regenerálódás miatt. Nem jutott volna ideje a pihenésre az esti program előtt, ha még a váltót a bevállalja."

A szombat további magyar indulói közül Verrasztó Dávid a második (4:04.08 p), Gyurta Gergely az ötödik időeredménnyel (4:04.88 p) lett tagja a 400 méter vegyes döntős mezőnyének. Gyurta 1500 méter gyorson is bekerült a nyolcas döntőbe: 14:38.07 perces teljesítménye elég volt a még éppen továbbjutást érő nyolcadik helyhez.

Nem folytathatja viszont a mamutmezőnyt, 145 indulót felvonultató 100 méter gyorson sem Lobanovszkij Maxim, sem Telegdy Ádám, előbbi a selejtezőben 28. (48.19 mp), utóbbi 48. (49.08 p) lett. Az 1500 méter gyorson próbálkozó Rasovszky Kristóf (15:03.43 p) 24.-ként zárt.

A szombat esti (magyar idő szerint vasárnap hajnali) program:

elődöntők, döntők 0.30 (18.30): férfi 4x50 m vegyesváltó DÖNTŐ női 200 m vegyes DÖNTŐ - Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna férfi 100 m gyors - elődöntő női 100 m pillangó - elődöntő - Hosszú Katinka férfi 50 m pillangó DÖNTŐ női 50 m gyors - elődöntő férfi 50 m mell - elődöntő női 50 m hát - DÖNTŐ - Hosszú Katinka férfi 400 m vegyes DÖNTŐ - Verrasztó Dávid, Gyurta Gergely női 100 m mell DÖNTŐ női 4x200 m gyorsváltó DÖNTŐ