Kajak-kenu vb - Jó magyar rajt, a Kiss, Lucz duó döntős 200 méteren

Sport, 2023.08.23

Bemutatkoztak a magyarok a duisburgi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon, a szerda délelőtti program során a Kiss Blanka, Lucz Anna kajakos duó futamgyőzelemmel egyből biztosította a helyét a döntőben.

A küldöttség tagjai közül elsőként a kenu egyes 200 méteren érdekelt versenyzők szálltak vízre a város sportparkjának pályáján, amely hatodszor ad otthont a sportág vb-jének.

A Ferencváros rutinos kenusa, Balla Virág kvótáért is küzd Németországban, ehhez a legjobb öt között kell majd zárnia. Az előfutamban harmadik hellyel mutatkozott be, amellyel nem volt maradéktalanul elégedett.

"Nagyon korán kijöttem már bemelegíteni, mert tudtam, hogy nehezen tudok majd ráhangolódni a futamra, viszont nagyon jól kell jönnöm ahhoz, hogy minél kevesebb erős ellenfelet kapjak a középfutamban. Kicsit talán beragadtam a rajtnál a többiekhez képest, viszont a többi dologgal, amit csináltam, elégedett vagyok. Ezzel együtt szerettem volna nyerni, így a harmadik hellyel nem vagyok elégedett" - nyilatkozott a parton a 29 éves, világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok sportoló, hozzátéve, hogy nagyon szereti a duisburgi pályát, így örül annak, hogy most itt mérheti össze a tudását a riválisokkal.

A férfiak hasonló számában a négyesben U23-as világbajnok Koczkás Dávid remekül debütált, az olasz Mattia Alfonsi mögött másodikként ért a célba, ezzel - Ballához hasonlóan - a középfutamba jutott.

Az 1000 méteren olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint ezúttal 500 méteren versenyez egyesben, és egy jó pályával ő is másodikként ért célba a hazai színeket képviselő Moritz Willi Florstedt mögött. Ez esetében is középfutamos folytatást jelent.

"Jónak éreztem a pályát, kedvező az időjárás is, a gyenge hátszél is támogatott. A víz könnyű, kicsit hasonló, mint a Maty-éren. Az egyes pályán voltam, nem akartam nézelődni, ez jó volt így, ahogy volt" - fogalmazott a győriek 26 éves kajakosa, akinek az éremszerzés a célja.

"Nagyon keményen készültem egész nyáron, összesen négy nap szabadságom volt. Bízom benne, hogy megtérül a kemény munka" - tette hozzá.

Kiss Blanka és Lucz Anna címvédőként szállt vízre a K-2 200 méter második előfutamában, és a papírformát igazolva élt azzal a lehetőséggel, hogy az első három között zárva meg lehet spórolni a középfutamot. Az újpesti duó elsőként ért célba, így egyből bekerült a döntőbe.

"Próbáltunk mindent beleadni, hogy megnézzük, milyen a víz, milyen itt versenyezni. Viszonylag jól sikerült a pálya, bár a rajtunkon még van mit javítani" - nyilatkozott az MTI-nek Lucz, aki három számban is vízre száll a hét folyamán.

"A döntőre még jobban odafigyelünk majd, még jobban odatesszük magunkat, és akkor reméljük, minden tökéletesen sikerül" - tette hozzá Kiss, aki elárulta, otthon még gondolt arra a teherre, hogy címvédőként versenyeznek, izgult is emiatt, de itt már nem érzi ezt, hiszen "ugyanazt csináljuk, mint négy éve mindig, és élvezni akarjuk a versenyzést".

Ezekben a számokban a középfutamot és a döntőt is pénteken rendezik.

A nyitónap délelőtti programjában később még a Horányi Dóra, Takács Kincső kettős (C-2 200 m), Fejes Dániel (C-1 500 m) és a két 500-as kajaknégyes lesz érdekelt magyar részről.

A vb-n 91 ország több mint ezer versenyzője vesz részt.