Tokió 2020 - Etiópiáé az első arany atlétikában

Sport, 2021.07.30

Selemon Barega szerezte meg az atlétikai versenyek első aranyérmét a tokiói olimpián, az etióp futó 27:43.22 perccel nyert 10 ezer méteren.

Az elmúlt két játékokon duplázó (5000 és 10 ezer m) brit Mohamed Farah távollétében 2012 óta először új bajnokot avattak a számban. Nagy biztonsággal meg lehetett jósolni, hogy az ugandai-etióp-kenyai "csapatversenyből" kerül ki majd a győztes. A legnagyobb esélyesnek a világbajnok Joshua Cheptegei számított, aki a duplázást vette célba. A 24 éves ugandai atléta tavaly mindkét távon megdöntötte a világcsúcsot: 5000 méteren 12:35.36 perccel ért célba, két hónappal később 26:11.00 perc alatt teljesítette a 10 ezer métert.

Kihívói között ott volt honfitársa, az idén leggyorsabb Jacob Kiplimo, aki 20 évesen a második olimpiáján indult. Az etióp különítményt Selemon Barega és Yomif Kejelcha, az 5000 és a 10 ezer vb-ezüstérmese vezette. A kenyaiakat az motiválhatta, hogy ezen a távon a férfiaknál 1968 óta nem nyertek ötkarikás játékokon.

Az élmezőny az esélyesekkel egészen 9000 méterig együtt haladt, így az utolsó két körre maradtak az izgalmak. Az utolsó 400-at Barega vezette fel, aki ritmust váltott és ellépett a többiektől. Csak a két ugandai tudta üldözőbe venni, de az etióp futó előnye kitartott a célig.