Tokió 2020 - Huszonegy év után lesz ismét magyar induló ritmikus gimnasztikában - ELŐZETES

Sport, 2021.08.05

A ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanni pénteken az egyéni összetett selejtezővel megkezdi szereplését a tokiói olimpián.

A sportágban 21 év után van ismét magyar szereplő az ötkarikás játékokon. A ritmikus gimnasztika 1984-ben debütált az olimpia programjában, de Los Angelesben, majd Szöulban és Barcelonában még csak egyéni összetett versenyt rendeztek, a csapatok először 1996-ban Atlantában mutathatták be gyakorlataikat.

Az eddigi legjobb magyar eredmény 1988-ban Szöulban született, akkor Sinkó Andrea hatodikként zárt. 1992-ben, Barcelonában Fráter Viktória 24., Szalay Andrea 28. volt, Atlantában előbbi a 23., utóbbi a 36. helyen végzett, majd a 2000-es sydneyi olimpián Fráter huszadik lett.

A 2004-es athéni, a 2008-as pekingi, a 2012-es londoni és az öt évvel ezelőtti Rio de Janeiró-i játékokon sem volt magyar egyéni induló, a csapatok versenyére pedig 1996 óta egyszer sem sikerült kvótát szereznie a magyar együttesnek. Pigniczki Fanni idén a várnai Európa-bajnokságon vívta ki az indulási jogot.

Az egyéni összetett selejtezőben 26-an szerepelnek, közülük tízen jutnak a szombati fináléba.

Az MTK sportolója a júniusi kontinensviadal óta - egy rövid pihenőt és egy államvizsgát beiktatva - folyamatosan készül a megmérettetésre, és azzal, hogy szinte csak otthon, illetve a teremben tartózkodott, elővigyázatosságból egyfajta karantént, buborékot teremtett magának.

Az edzések monotonitását megtörve július közepén Izraelbe utazott egy Grand Prix-versenyre, ahol karikával hatodik, labdával nyolcadik, szalaggal pedig negyedik lett a döntőben. Deutsch-Lazsányi Erika, a magyar szövetség technikai bizottságának elnöke elmondta, hogy karikával pályafutása legmagasabb pontszámát (25,800) kapta Pigniczki, és szalaggyakorlatának pontszámán is tudtak javítani.

"Azt gondolom, sikerült beversenyezni azokat az újdonságokat, amelyeket a gyakorlataimba terveztünk. Kisebb hibáim ugyan voltak, de a fennmaradó időben sikerült ezeken javítani. Nagyon hasznos tapasztalatokat szereztem" - nyilatkozta Pigniczki.

A hazatérés után fokozatosan átállt a japán időre, és előbb reggel hat, majd hajnali négy órától edzett Budapesten. A Tokióba érkezés után edzője, Gelle Noémi elmondta, az átállással semmi problémájuk nem volt, hiszen a felkészülés utolsó tíz napjában már "japán módra" élték mindennapjaikat.

"Gyermekkora óta, amióta elkezdte ezt a sportágat, erre az alkalomra vár, hogy olimpián képviselje hazáját és megmutassa magát" - mondta Gelle Noémi. Hozzátette, a versenyekkel felduzzasztott elmúlt időszak miatt megfelelően ismerik az ellenfeleket.

"Fanni mentálisan is rendben van, igyekszem rá nem nagy terhet pakolni. Ha csak azt kérem, hogy hozza ki magából a legjobbat, és csinálja meg a gyakorlatait úgy, ahogyan tudja, ne pedig azt figyelje, hogy hol vagyunk - tudja ő ezt anélkül is -, akkor fejben nem lehet gond" - magyarázta az edző.

Deutsch-Lazsányi bíróként vesz részt az ötkarikás játékokon, ahol a művészi panelban fog dolgozni, és Pigniczki gyakorlatát is pontozza majd.

"Ez újdonság, korábban ugyanis csak olyan pontozók ülhettek a panelban, akiknek a versenyzője nem volt érintett a viadalon. Ezzel együtt én ott, mint a nemzetközi szövetség bírója leszek jelen. Természetesen azt kívánom Fanninak, hogy olyan gyakorlatokat mutasson majd be, mint Várnában. Akkor ebből egy jó eredmény születhet" - mondta.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!