Tokió 2020 - Pénzjutalmak az olimpiai érmekért: Magyarország 12. a listán

Sport, 2021.08.13

Magyarország a tizenkettedik azon a harminc országot számbavevő listán, amely a tokiói olimpiai érmekért adott pénzjutalmak nagysága alapján készült.

Az orosz sportnapilapnak, a Szport Ekszpressznek a Forbes gazdasági magazinra hivatkozó táblázata szerint a fizetési lajstrom élén Szingapúr áll, amelynek azonban állami büdzséjét nem terhelte meg az olimpiai bajnokot megillető 737 ezer dollár, mert Tokióban az ázsiai ország egyetlen sportolója sem nyert nemhogy aranyat, de ezüstöt és bronzot sem. A második legbőkezűbb Tajvan, amely anyagilag 719 ezer dollárral ismeri el olimpiai bajnokát, a harmadik legnagyobb összeget pedig az ötkarikás első jutalma gyanánt Hongkong adja 644 ezer dollárral. Előbbi két, utóbbi egy győztest avatott a japán fővárosban.

Az éremtáblázaton az élen végzett Egyesült Államok (39 arany, 41 ezüst, 33 bronz) 37 500 dollárral jutalmazta minden ötkarikás győztesét, 22 500-zal a másodikat, és 15 ezerrel a harmadikat, amivel a 25. helyre került a premizálók sorában. A medállistán második Kína (38, 32, 18) esetében ugyanakkor nem ismert, hogy az ázsiai sportnagyhatalom mekkora summát fordított legeredményesebb olimpikonjainak anyagi elismerésére.

A japán fővárosban dobogóra állt magyarok közül az aranyérmes 50 millió forintra (a listán 166 ezer dollár) jogosult, az ezüstérmesnek 35,7 millió (118 ezer dollár), a bronzérmesnek pedig 28,5 millió forint (94 ezer dollár) dukál.

A táblázatban nem szerepel mások mellett Nagy-Britannia, Norvégia, Svédország és Új-Zéland sem, ezek az országok hagyományosan nem fizetnek külön állami olimpiai jutalmat érmeseiknek.

A Forbes magazin listájának élcsoportja (az érmekért járó pénzek dollárban vannak megadva):